Кој е најнежниот потег и тајната на оние кои имаат вистинско задоволство во интимните односи?

16 декември, 2020
couple-7318901920-830x0

Дали вашиот сексуален живот е комплетен?

Во студијата објавена во „Journal of Sex & Marital Therapy“, д-р Хербеник и неговите колеги испитале колку присуството на бакнежи, милувања и масажи во сексуалниот однос ве прави подобри и внесува поголемо задоволство во емотивниот живот.

Во студијата учествувале 1.493 лица на возраст од 14 до 90 години, а во просек 44 години.

Учесниците беа прашани за неколку ситуации што може да се случиле за време на нивното последно сексуално искуство (стимулација на гениталиите, орален секс, бакнување, прегратки, галења), но исто така и за тоа колку емотивно и физички беше пријатно тоа искуство. Резултатите се интересни.

Повеќе од 90% од учесниците во оваа студија изјавија дека тоа е бакнување (87%), проследено со прегратка со 69%, а масажата не е толку честа, само 23% од испитаниците ја практикуваат по сексуален однос.

Само една петтина од нив (20%) ги пријавиле сите три дела за време на нивното последно сексуално искуство, претежно оние на возраст под 24 години. Од 13% од оние кои не се бакнувале за време на последниот однос, мнозинството рекле дека не го сториле тоа затоа што не чувствувале блискост, а тоа е главно група помлада од 30 години.

Во исто време, оние кои се бакнуваа повеќе уживаа во сексуални односи, додека скоро никој од оние кои пријавија дека има бакнежи и галења и масажи во нивната врска, не пријавиле незадоволство или намалено задоволство поради нивното сексуално искуство. Всушност – спротивното.

Судејќи според горенаведените податоци од истражувањето, се чини дека само 20% од сексуалниот однос е навистина целосен и ја оправдува големината на љубовта.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris