Лимон, сол и бибер: Докажана моќна комбинација која решава 4 проблеми!

30 март, 2020
рр

Дали знаевте дека комбинацијата на лимон, бибер и сол е лековита?

Еве за што сѐ е добра оваа комбинација:

Болки во грлото

Ослободете се од болките во грлото со мешање на една лажичка сок од лимон, половина лажичка црн бибер и лажичка морска сол во чаша со топла вода. Направете гаргара неколку пати во денот и кажете им збогум на болките во грлото!

Слабеење

Направете мешавина од четвртина лажица црн бибер, две лажици сок од лимон и една лажица мед. Измешајте сè во чаша топла вода и пијте го секое утро за да го забрзате метаболизмот.

Забоболка

Измешајте половина лажичка мелен бибер и половина лажичка масло од каранфил и ставете го на болниот заб.

Гадење

Вознемирен стомак се третира со црн пипер, а гадењето со лимон. Затоа, измешајте по една лажица сок од лимон и бибер во топла вода. Пијте полека додека не почувствувате дека гадењето ви поминува.