5 начини да ја „зачините“ омилената поза, задоволството ќе биде заемно!

10 ноември, 2020
мртви

Мисионерската поза е „првата лекција“ за водење љубов – жената лежи на грб, а партнерот е над неа. Паровите кои биле во врска долго време и не се подготвени за експерименти, на крајот можат да се оддалечат едни од други, бидејќи постојаното повторување на „истата лекција“ може да биде досадно.

Но, експертите за секс и врска тврдат дека мисионерската поза може да биде и возбудлива и интересна доколку и додадете малку фантазија и отидете подалеку од вообичаената рамка.

 1. Обрни внимание на предиграта
  Предиграта се однесува на одвојување на почетокот од главниот настан, а всушност сè е секс – сè додека чувствувате задоволство. Значи, наместо да се потпрете на самата мисионерска поза што ќе ви овозможи да бидете сензуални и да се поврзете со вашиот партнер, работете на предиграта. Ослободете ги рацете и оставете ги да се движат сами, инстинктивно – вака ќе го изградите интензитетот на љубовниот чин. 2.
 2. Еротски зони
  Двете најголеми еротски зони и кај жените и кај мажите се градите и брадавиците, па затоа е важно да се обрне внимание на нив. Масажа, па дури и стискање може да ја „подигне температурата“. Но, исто така, не занемарувајте некои помалку очигледни ерогени зони како што се ушите и вратот.
 1. Прилагодете го ритамот
  Сексот не е „трка на 100 метри“, освен ако не зборуваме за брз секс. Не брзајте да доживеете оргазам, забавете, опуштете се, препуштете се на своите чувства и уживајте. Фокусирајте се на здивот на вашиот партнер и обидете се да синхронизирате. Ова ќе им овозможи на сексот повторно обединување, а не „гимнастика во кревет“. Исто така, жените треба да вметнат неколку кружни движења на колковите, наместо вообичаените движења нагоре и надолу.
 1. Променете го аголот
  Најдобриот дел од мисионерската поза е фактот дека можете да ја промените позицијата и интензитетот на сексот со едноставно менување на аголот. Ако сакате подлабока пенетрација, ставете перница под долниот дел на грбот. За поголема стимулација на клиторисот, направете благ пресврт додека рамената на вашиот партнер се малку пред вашите – на овој начин ќе избегнете „туркање“ карактеристика на мисионерската поза.
 2. Искористете го „гумениот пријател“
  Со цел жената да ги преземе работите во свои раце, таа може да користи вибратор пред пенетрација – на брадавиците, вратот, грбот и кој било друг дел од телото што и одговара. Може да го користи и маж за време на самата мисионерска поза: додека е на колена, тој може да го стимулира клиторисот на својата партнерка со помош на вибратор.
Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi