5 совети за најдобар секс досега: Сето тоа е во вашата глава, подгответе се за најголемото задоволство

20 јуни, 2020
иуо

Кога станува збор за активности што ќе го наведат вашиот партнер да полуди во спалната соба, Google може да ви даде само мал дел од одговорот. Имено, фантастичниот секс се заснова на изборот на вистинското време, добра комуникација и перцепција на сигналот и спонтаноста.

Но, што значи дека треба да направите за да внесете поголемо задоволство во вашиот сексуален живот, односно да го збогатите? Швајцарскиот психијатар Мери Рапини ги комбинира своите знаења и даде одличен совет

Искрено кажете што ве возбудува


Истражувањата покажуваат дека отворената и директната комуникација е клучна за подобар секс, без притоа да се размислува за „валкан муабет“. Комуницирањето на она што го сакате и она што не ви се допаѓа може да биде поучно и информативно, без оглед колку сметате дека веќе ги познавате телата едни со други.

Ако правите нешто што ви се допаѓа, кажете го пред да се потпрете на нејасни гестови или звуци. И ако тоа е нешто што не ви одговара, пријавете го и преземете го во нова насока. Дали сакате да пробате од друг агол? Предложете еден на друг. Ако симултаниот оргазам е вашата цел и вие сте блиску до кулминација, немојте да премолчите за тоа.

Дајте му на вашиот партнер доверба

Во студијата за 2016 година објавена во „Journal of Sex Research“, истражувачите анализирале одговори на 39.000 хетеросексуални парови кои биле во брак или живееле заедно повеќе од три години. Сексуалното задоволство било поголемо кај паровите кои откриле дека тие си дале едни на други позитивна потврда за време на сексот и биле доволно отворени за незгодните моменти за време на сексот да се шегуваат за нив и да продолжат понатаму. Не го сфаќајте животот премногу сериозно. Среќните парови се смеат заедно.

Нека работите бидат спонтани


Дури и одличниот секс може да изгледа монотоно со текот на времето, ако е повеќе или помалку истата стара рутина.

  • Пробајте нешто ново што сте го виделе, за што прочитавте, што секогаш сте сакале. Предложете му го тоа на партнерот, бидете храбри во кревет, сето тоа ја убива рутината

Се препорачува и промена на времето и местото за да се избегне чувство на „закажан секс“ еднаш неделно.

Доживејте оргазам пред пенетрацијата


Пред каква било пенетрација, важно е да сте целосно возбудени. Кога ќе се „разбуди“, вагината се проширува и се навлажнува додека гениталното ткиво не се натопи со крв. Тоа помага на сексот и пенетрацијата станува пријатна, не болна или непријатна. Бидете сигурни дека давате внимание на клиторисот. Ако е можно, доживејте оргазам пред пенетрација. Жените со сигурност доживуваат оргазам преку орален секс, галење со рака или секс играчка. Вашето задоволство направете го приоритет на тој начин. И, ако доживеете друг оргазам подоцна, дури и подобро, нели?

Зборувајте валкано


Силата на секси дрскоста во разговорот е огромна, и навистина прави голема разлика кога се обидувате да ги „оживеете“ страстите. Сепак, ова не е целосно лесно за срамежливите. За да го совладате ова, фокусирајте се на секси литературата што ќе ве упатува и ќе ви даде идеи, потоа вежбајте самостојно за време на мастурбацијата и конечно користете валкан говор на вашиот партнер и набудувајте го неговиот ентузијазам.