Дали сте сексуален предатор или водите љубов поретко од другите

9 јули, 2020
Annotation 2020-07-09 183729

Споредбата со другите може да направи да се чувствувате лошо, но понекогаш е едноставно невозможно да и се спротивстави на љубопитноста. Едно од неизбежните прашања кога станува збор за партнерските односи се однесува на зачестеноста на сексуалниот однос. Повеќето барем еднаш се прашувале дали претеруваат со сексуални активности или, напротив, ги практикуваат поретко од другите. Колку често треба да имате секс, никој не може да потврди со сигурност – затоа што едноставно нема точен или погрешен одговор. Имено, кога станува збор за секс, нема идеален број на односи во текот на една недела, месец или година.

Едно истражување покажа дека паровите кои имаат секс еднаш неделно, се во подобро расположение и се чувствуваат среќни. Сепак, фреквенција поголема од тоа не придонесува за квалитетот на врската на било кој начин. Но, ако сакате почест сексуален однос, треба да разговарате со партнерот за тоа. Колку сте поотворени, толку полесно ќе биде да комуницирате и да ги споделите вашите желби и фантазии. Вашата цел, се разбира, не треба да биде да бркате некој резултат, туку да уживате во сè што се подразбира во интимните односи.

Сексот е многу важен во секоја врска, но има и парови меѓу кои нема изразена сексуална желба, а сепак тие имаат хармоничен и успешен однос. Експертите се согласуваат дека некои луѓе имаат помалку секс, што исто така е сосема нормално и не треба да биде извор на фрустрација. Затоа што – фактот што некој нема потреба да прави акробации во кревет секој ден, не значи дека е несреќен.

koliko često imate seks

Колку често треба да имате секс?

Паровите кои се задоволни од квалитетот и квантитетот на сексот во својата врска, чувствуваат поголема меѓусебна поврзаност и се позадоволни од нивната врска како целина. Сексолозите ова го објаснуваат со фактот дека сексот ја ослободува напнатоста и помага да се надмине стресот, и има позитивен ефект врз сите несогласувања.

Фреквенцијата на секс во голема мерка зависи од возраста, а во повеќето случаи се намалува со текот на времето. Истражувањата засновани врз тврдењата на учесниците не се целосно релевантни, бидејќи многумина на ова поле се обидуваат да се претстават во подобро светло, така што не даваат искрени одговори. Според некои податоци, на возраст меѓу 18 и 29 години, сексот обично се практикува три пати неделно, а на возраст од 45 години, просечниот број на односи е намален на еднаш неделно. Отстапувањето од овие статистики не значи дека вашиот сексуален живот е проблематичен.

koliko često imate seks

Ако ритамот на четири или пет односи неделно ви одговара – тоа исто така не е лоша работа. И подеднакво е нормално да имате односи само неколку пати годишно.

Проблеми можат да се појават само кога не се согласувате со вашиот партнер за зачестеноста на врската. На пример, сексот еднаш неделно може да ви одговара, додека тој би сакал да го имате многу почесто. Во тој случај, разговарајте за сè и обидете се да најдете решение што ќе биде прифатливо за двајцата. Објаснете што предизвикува желба во вас и обидете се да создадете идеални околности во кои ќе бидете возбудени. За некои, тоа е романтична музика, а за други е комедија со која ќе се релаксираат. Ако не сте во состојба да ги усогласите вашите сексуални апетити, не двоумете се да побарате стручна помош.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi