Добро запамтете! 5 работи кои никако не смеете да ги правите после секс!

17 април, 2020
секс

Во занесеноста на страста, тешко е да се контролирате.

 После оргазам, се чувствуваме целосно исполнети, серотонинот е на највисоко ниво, но некои работи треба да станат рутински, а за предупредуваат и експертите. Ова се работите што мора да ги избегнуваме:

Заборавивте да го испразните мочниот меур

Уринирањето по сексуалниот однос е задолжително! Батериите можат лесно да влезат во мочниот меур, и колку подолго чекаме, толку повеќе тие се размножуваат.

Спиење во секси долна облека

Иако сè уште сакаме да останеме во заводлива фаза, дури и откако имавме добар секс, секси долната облека направена од синтетички материјали во никој случај не е препорачливо да се носи долго време, го подобрува живеалиштето и добра основа за габични заболувања, а особено да не спиеме во неа. Заменете ја со памучна, затоа што вашето здравје е најважно.

Не користете гелови и сапуни

После односот задолжително е да се истуширате, барем тоа е јасно за сите (се надевам). Сепак, изоставете ги гелови за туширање бидејќи кожата е веќе иритирана, а хемикалиите можат да создадат дополнителна иритација.

Кажете им НЕ на влажните марамчиња

Влажните марамчиња немаат никаква корист после сексот. Всушност, исто како геловите и сапуните, тие можат да предизвикаат сериозна иритација на кожата, бидејќи тие главно содржат алкохол и глицерин.

Топла бања

Ни случајно после односот не пополнете ја кадата со топла вода и сапуница. Вагината после сексуалниот однос останува отворена некое време и сите бактерии се многу добредојдени, а со овој чин сте на добар пат да добиете инфекција.