ЕДНАШ прељуба, СЕКОГАШ прељуба? Фактор кој ја зголемува веројатноста за неверство во врските!

7 октомври, 2020
Disloyal cheater boyfriend caught by girlfriend

Авторите на студијата знаат дека големината на примерокот е мала и потребни се дополнителни истражувања, но се надеваат дека барем малку ќе ја спречи сериската прељуба во односите.


Научниците го докажаа старото правило „еднаш прељубник, секогаш прељубник“ кога станува збор за верност во односите. Имено, научниците од Универзитетот во Денвер сакаа да откријат дали неверството во претходната врска е фактор на ризик во идните врски.

Тие проучувале 484 зафатени луѓе кои прашувале за нивните сексуални активности надвор од сегашната врска, т.е. дали изневерувале или не, како и дали се сомневале дека партнерот ги изневерува.

Испитаниците биле следени пет години, од една во друга врска, за да видат дали оние што изневерувале во претходната врска изневерувале во следната. Научниците докажаа дека луѓето кои изневериле партнер имаат три пати поголема веројатност да го изневерат следниот партнер.

Покрај тоа, тие докажаа дека оние кои се сомневаат дека партнерот ги изневерува, имаат четири пати поголема веројатност да ги имаат истите сомнежи за нова врска. Од друга страна, оние кои знаеја дека нивниот претходен партнер ги изневерува, имаа двојно поголема веројатност да пријават дека следниот партнер ги изневерил и нив.

Студијата е соодветно насловена ‘Еднаш прељубник, секогаш прељубник? Сериско неверство во следните врски ’. Заклучокот е јасен – ако партнерите претходно изневериле, најверојатно ќе го сторат тоа повторно. Значи, ако изневериле некој со кого не биле во брак, најверојатно ќе изневерат во друга врска или брак.

Авторите се свесни дека големината на примерокот е мала и дека се потребни дополнителни истражувања, вклучително и студии на нехетеросексуални парови. Сепак, тие се надеваат дека студијата ќе помогне да се спречи сериското неверство во врските до одреден степен.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum