И тие постојат: 8 помалку познати сексуални ориентации кај луѓето!

16 декември, 2020
befunky-collag-1_LblLlhy

Сексуалноста е флуидна и важно е луѓето сами да ја дефинираат, велат експертите, посочувајќи дека покрај доминантната сексуалност, хетеросексуална, постојат и бројни гранични и помалку познати групи.


Сексуалноста е флуидна и постојано се менува, а нашето разбирање далеку напредуваше од откривањето на скалата Кинси во 40-тите години на 20 век. Дефинирање на сопствената сексуалност е важно затоа што е уникатно лично искуство.

Сексуалноста може да биде важен дел од вашиот идентитет. Може да ги опфати скоро сите аспекти на вашето битие, вклучително и вашите постапки, вашиот став, вашето однесување и чувства. Тоа може да влијае на начинот на кој ја доживувате сексуалната привлечност и може да ги промени вашите склоности околу сексуалните и романтични врски.

Зошто сексуалноста се смета како спектар?
Во овој контекст, спектарот е алатка што може да ни помогне подобро да ја разбереме флуидноста на сексуалноста, меѓу другото. Скалата Кинси, можеби една од најпознатите скали на спектарот, е создадена во 1948 година од Алфред Кинси, основач на Институтот Кинси.

Скалата им овозможува на луѓето на „нула“ да се пријавуваат исклучиво хетеросексуалци, а луѓето на спротивниот крај (шест) да се пријавуваат исклучиво хомосексуалци – со резултат од 1-5 лица кои известуваат за различни нивоа на привлечност или сексуална активност со кој било пол. Исто така постои и „категорија Х“ наменета за оние кои не пријавуваат никакви сексуални реакции или врски.

Оваа скала е прва од ваков вид и ја доведе во прашање перцепцијата на сексуалноста и навистина беше почетна точка за тоа каде се наоѓаме денес.


Сексуалноста може да биде важен дел од вашиот идентитет. Може да ги опфати скоро сите аспекти на вашето битие, вклучително и вашите постапки, вашиот став, вашето однесување и чувства. Тоа може да влијае на начинот на кој ја доживувате сексуалната привлечност и може да ги промени вашите склоности околу сексуалните и романтични врски.


Дефинирање на помалку познати ориентации долж спектарот
„Многу луѓе не сакаат да веруваат дека има градации во овие прашања од една до друга крајност“ – е цитат од делото Сексуално однесување на човечка жена, 1953 година.

Со сигурност може да се каже дека поминавме долг пат од 50-тите години на минатиот век. За сексуалноста и сексуалната ориентација започна да се зборува повеќе, прифатено, па дури и почитувано. Сè уште има многу области во светот каде луѓето се казнуваат затоа што едноставно постојат како што се и го сакаат оној што го сакаат, но најдоброто што можеме да го направиме како општество е да се прилагодиме и да се развиваме со спектарот.


Автосексуално и / или автоматско
Автосексуалноста е идеја за сексуално привлекување себеси. Авторомантиката ја опишува идејата дека сте во романтична врска со себе.

Автосексуалноста може да значи дека сте возбудени за вашиот сопствен изглед, дека сте возбудени што ќе поминувате време сами, а не со некое значајно и / или мастурбирате со идејата за себе.

Демисексуалец (во споредба со сиво-сексуален и асексуален)
Да се ​​биде демисексуалец значи да се доживее сексуална привлечност во многу специфични ситуации, најчесто со луѓе со кои имате емотивна врска.

Некој што се идентификува како демисексуалец, обично може да доживее и да напредува во сексуалната привлечност само кога ќе се создаде емоционална врска. Оваа врска не мора да се објаснува како љубов или романса, но може да биде пријателство (дури и платонско пријателство) што им овозможува да почувствуваат сексуална или романтична привлечност.

Пансексуалец, Помосексуалец и Спектросексуалец
Пансексуалец е поим кој опишува лице кое доживува сексуална, романтична и / или емоционална привлечност кон која било личност без оглед на полот, или сексуалната ориентација на таа личност.

Помосексуалецот е повеќе концепт отколку идентитет. Се користи за да се опишат лица кои ги отфрлаат етикетите на сексуалноста или едноставно не се идентификуваат со ниту една од нив.

Овие поими често се користат наизменично, но важно е да се истакнат разликите. Пансексуалецот е убедливо најчесто користен збор во групата и повеќе е насочен кон тоа да не ја види етикетата и наместо тоа да ја види личноста, за да може да гради романтични и сексуални врски со никого, без оглед на нивната ориентација.

Од друга страна, луѓето кои се идентификуваат како спектросексуалци може да бидат привлечени од повеќе или различни родови или сексуални ориентации, но сепак може да имаат одредени преференции.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris