Мислите ли дека НЕВЕРСТВО значи да одите во кревет со некој друг? Грешка! Може да биде и ЕМОТИВНО

8 август, 2020
naslovna

Кога ќе кажеме „измама“, повеќето веднаш мислат на физичка, како што се бакнувањето и сексот.

Сепак, измамата е прилично широк термин.

И не, не мора да биде само физичка. Може да биде емотивна, а многумина дури мислат дека таа е полоша од физичката.

Како што велат многу психотерапевти, она што е типично за мамење во љубовна врска или брак е тоа што со мамење на другиот, ние се изневеруваме себе си и дека тоа е она што всушност го поднесуваме најтешко.

Исто така, кога таа личност ќе открие дека е измамена, тогаш има болка и разочарување од оној за кој се грижиме, што повторно е болка што тешко може да се носи. Сепак, она што треба пред сè да се запрашаме е што е неверство? Дали е тоа е само физичкото, или се смета и она кога нашите емоции веќе не се на адреса на која се наоѓале до неодамна?

Измама е кога сме со некој друг само во нашите мисли, кога фантазираме за друг, кога тој ќе стане нашата секојдневна и целодневна опсесија, иако секогаш се воздржуваме од какви било конкретни чекори што би ги преместиле овие мисли во реалност и ја прават физичката измама. Она што е важно е да можете да ги препознаете овие емотивни состојби, кои ние исто така ги нарекуваме неверство, пред сè во себе и во вашата врска со партнерот, за да можете да станете свесни за нив, и конечно да си признаете која е вашата љубовна иднина – тој некој со кој сте во врска ако сакате да ја подобрите вашата врска или да сфатите дека вашите чувства се целосно потрошени и дека можеби е време да заврши. И тој крај во овој случај е важно да се случи, за да можете да отворите нова врата на вистински начин.

Еве три типа на емотивно неверство:

Кога ја споделувате вашата интимност со другите

Вашиот партнер исто така треба да биде ваш пријател. Ова не значи дека нема да имате пријатели покрај вашиот партнер, но тој исто така ви е близок, некој кој добро ве познава, и со кого треба да споделите сè што ви се случува, вашите желби, стравови, надежи. Во моментот кога веќе не го правите тоа, кога немате потреба од тоа и кога таа личност станува некој друг, за кој потајно сакате да биде на местото на вашиот партнер… Можеби не сте ни свесни, но веќе развивате интимност со некој друг, онаква каква што е типична за љубовна врска.

Таинственост

Друг знак на емотивно неверство. Кога ќе одлучите свесно да премолчите дека можеби сте виделе некој на кафе, иако технички тоа беше навистина само кафе. Во исто време, молчите за фактот дека има нешто повеќе од само пријателска средба, кога клопчето ќе почне да се заплеткува, а вашиот љубовен статус со партнерот станува уште покомплициран, иако не сакате сами да го признаете тоа.

Релативизирање на она што некогаш беше неприфатливо за вас

Ова е исто така многу важен сигнал кога станува збор за емотивно неверство. Еднаш, одамна, кога бевте на врвот на заљубеност и интимност со партнерот, за вас беше незамисливо дека може да заврши еден ден, или дека можете да бидете со некој друг. Сега веќе не ви изгледа така, и наоѓате изговори за евентуалниот крај на вашата врска. Ако се чувствувате на тој начин, тогаш тоа значи дека вашата врска е веќе завршена, иако можеби не е официјално.

Во секој случај, искреноста со некој за кој се грижите е сè уште важна, како и чесноста со себе. Затоа, емотивното изневерување не е воопшто наивно и не треба да премижувате на знаците дека се случува.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris