НАУЧНО ДОКАЖАНО: Жени нема да верувате, на мажите ова им е важно во сексот!

8 декември, 2020
shutterstock_649064308_1000x0


Може да му го олесните процесот на вашиот партнер, но без нивна желба и волја, тие нема да успеат
Многу студии покажаа дека за време на сексот, мажите постигнуваат оргазам во 95 проценти од случаите, додека жените од 50 до 70 проценти.

Во исто време, некои жени се жалат дека на мажите им е важно само нивното задоволство и не се грижат дали жената ќе доживее кулминација. Но, вистината е всушност поинаква.

Иако, се разбира, има мажи на кои не им е грижа дали жената ужива во сексот, но има и такви што се грижат.

Новинарот Мајкл Каслмен, кој одговараше на прашања во врска со сексот повеќе од 40 години, вели дека многумина му поставуваат прашања – како да и се помогне на партнерката да доживее оргазам?

Покрај тоа, загриженоста на мажите за нивните проблеми, како што се предвремена ејакулација или големина на гениталиите, делумно потекнува од верувањето дека нивните проблеми влијаат на задоволството на нивните партнерки.

Истражувачи од Универзитетот во Мичиген случајно споделиле 810 мажи со две еротски приказни за читање.

Во едната, жената доживеа оргазам, во другата не. После тоа, од нив било побарано да ја оценат нивната машкост и сексуална самодоверба.

Оние кои ја прочитале приказната во која мажот ја довел жената до оргазам, си дале многу подобри оценки, што покажало дека ја ценат нивната помош на жената на патот до кулминација.
На крајот, важно е и двете страни да знаат дека никој не дава оргазам на никого. Оргазмите се како смеа. Комичарите не се луѓе кои само успеваат да не насмеат. Тие ни помагаат да ја изразиме емоцијата што е во нас.

Истото важи и за оргазмот! Може да му го олесните процесот на вашиот партнер, но без нивна желба и волја, тој нема да успее. Затоа, не срамете се да зборувате за сè и прашајте го вашиот партнер што му одговара и што сака.

Исто така, како што женскиот оргазам е клучен за сексуалната самодоверба на мажот, истата самодоверба кај многу жени зависи од оргазмот на мажот.

Германски истражувачи испитале 240 жени за оргазмот, а повеќе од половина проценувале дека задоволството на партнерот е многу важно за да можат жените да се задоволат.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi