Ова им се случува на многу ЖЕНИ: 4причини зошто не уживате во односот онолку колку што треба

8 јули, 2020
brbrbbrbrbr

Емоционалните и физичките фактори се основата на овој проблем

Секој има секс поради природна потреба и пријатно чувство што се буди кај луѓето во тие моменти.

Сепак, некои жени не уживаат во овој чин онолку колку што би посакале.

Причините можат да бидат различни – од емоционални до физички, а ова се главните четири причини:

1. Недоволна предигра

Предиграта е често еден од најважните фактори за уживање во сексот. Исчекувањето и напнатоста ја прават целата приказна повозбудлива. Сепак, можеби ќе треба некое време да уживате во ситуацијата и да уживате во задоволството што ја носи предиграта. Доколку е потребно, разговарајте за сè со партнерот за да можете навистина да уживате во целата врска.


Наместо да одите директно до точка, посветете некое време на страствената предигра – бакнување, допирање, „валкани“ разговори, играње улоги… и потоа постепено преминете на сексуални односи.

2. Болни односи

Болниот однос може да биде резултат на инфекција на уринарниот тракт, сувост на вагината и многу други причини. Стравот од болка што се појавува за време на сексуалниот однос е исто така виновен за недостаток на задоволство за време на сексот, а честа последица е недостатокот на желба за секс. Во случај на болна врска, не чекајте додека не достигнете таква фаза, туку консултирајте се со гинеколог за да дознаете, а потоа да ја решите причината за овој проблем.

3. Невозможност на сексуална возбуда

Женското пореметување за сексуално возбудување е медицинска состојба која подразбира недостаток на одговор на сексуална стимулација. Причината може да биде емоционална или физички проблеми како што се оток, инфекција, депресија, стрес, итн. Поединци кои страдаат од овие проблеми може да се најдат во ситуација кога не уживаат во сексот. Сепак, тоа е излечиво нарушување, а она што треба да направите во оваа ситуација е да се консултирате со експерт.

4. Неможност за постигнување оргазам

Честопати се вели дека повеќето жени не достигнуваат толку лесно оргазам. Ова може да биде последица на која било од горенаведените причини. Една студија покажа дека многу тешко постигнување оргазам е вториот најчест сексуален проблем што ги мачи жените и што им предизвикува своевидна аверзија кон сексот.


Како прво, во ситуација кога не можете да постигнете оргазам, важно е отворено да разговарате со партнерот. Исто така, посветете некое време на себе и разбирајќи ја целосната состојба. Експериментирајте со различни пози сè додека не ја постигнете целта. Ако ова не помогне, консултирајте се со доктор или специјалист.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi