Постојат 2 вида на жени со мала сексуална желба и обете имаат врска со нивните партнери!

14 декември, 2020
dreamstime-s-138201207

Постојат жени кои се „глобално вознемирени“ и „сексуално незадоволни“ жени. Истражувачите дошле до овој заклучок по истражувањето на 508 жени кои во тоа време биле во долги врски.
Ниската сексуална желба станува проблем ако некој го смета за проблем затоа што нема прецизни граници кога количината на сексуална активност може да се смета за нормална или ненормална.

„Нормално“ во водењето љубов е прилично индивидуална работа, а идеалното ниво на желба за секс варира од личност до личност.
Секако, има луѓе кои не се задоволни со своето либидо, а во овој текст ќе се занимаваме со жени.

Според едно истражување, дури девет проценти од жените на возраст од 18 до 44 години не се задоволни од сопствената сексуална желба, тие се убедени дека имаат ниско либидо и овој факт многу ги загрижува.

Неодамнешна студија во списанието „Архиви на сексуално однесување“ откри дека има два различни вида на мала сексуална желба кај жените – има жени кои се „глобално вознемирени“ и „сексуално незадоволни“ жени. Истражувачите дошле до тој заклучок откако испитале 508 жени кои во тоа време биле во долги врски.

Тие беа прашани како се чувствуваат во врската, во сексуалниот дел од животот и воопшто во животот.


Глобално вознемирени жени
Оваа група жени имала помалку сексуална желба во споредба со другите жени во студијата кои имале просечна желба за секс. Глобално вознемирените жени покажаа незадоволство од нивниот сексуален живот, а исто така беа и многу незадоволни во љубовните врски. Тие исто така покажаа најголем стрес во животот воопшто од другите жени.

„Можно објаснување за овој образец е дека општото незадоволство во љубовната врска можеби претходело на нивното сексуално незадоволство“, објасниле истражувачите.


Сексуално незадоволни жени
И оваа група на жени покажа ниско ниво на желба за секс исто како и жените од првата група. Но, разликата е во тоа што тие не беа толку незадоволни од целата љубовна врска, туку само од делот поврзан со сексот. Тие рекоа дека нивните односи биле прилично добри, но не биле задоволни од случувањата во спалната соба. Жените од оваа група беа позадоволни од животот воопшто.


Што е заедничко за жените од обете групи?
Една од најголемите вообичаени одлики на двете групи жени со мала сексуална желба беше нивната слаба сексуална комуникација, споредено со третата група жени категоризирани како жени со просечна сексуална желба.Ова истражување покажува дека добрата сексуална комуникација е силно поврзана со сексуалното задоволство во врската.

Можно е избегнување дискусии за сексуални теми, вклучувајќи преференции, аверзии и сомнежи, да биде еден од факторите што придонесуваат за намалена сексуална желба кај овие две групи жени, велат истражувачите.

Сексот е огледало на врските и по неколку децении работа со парови, навистина верувам дека е така. Ако не сакате да имате секс со вашиот партнер затоа што сте лути на него, тоа нема никаква врска со вашето здравје, одмор или недоволен тестостерон. Има врска со вашата врска – вели др. Рејчел Карлтон Абрамс, автор на „BodyWise“.

Недостатокот на доверба никогаш не може да има добро влијание врз сексуалниот живот. Довербата е една од клучните состојки на среќна љубовна врска, а со тоа и добро либидо – додаде таа.


Семејството ја потиснало сексуалноста

Најраните влијанија врз нашата сексуалност се појавуваат токму во семејството и во општество кое наметнува одредени сексуални норми. Ако сте воспитани во средина каде сексот се сметал за нешто лошо, можеби од религиозни или културни причини, можно е да сте ја потиснале својата сексуалност и да имате проблеми денес – објаснува др. Абрамс.

Претходните стравови поврзани со сексуалноста ги придружуваат луѓето во текот на нивниот живот, тешко е да се ослободат од нив. Понекогаш помага терапија или пријател, партнер на кој му верувате.


Нема самодоверба поради изгледот
Важно е да го цените вашето тело и да разберете дека сите ние сме различни и убави на свој начин. Социјалните норми на „убава и грда“ навистина можат да ја поткопаат нечиј самопочит, а со тоа и сексуалниот живот. Човек кој се сомнева во неговиот изглед ќе биде тешко да се опушти додека води љубов, ќе почувствува непријатност и желба да се скрие, дека неговото тело нема да се види.


Таа доживеала траума поврзана со секс
Секоја траума поврзана со сексот има огромно влијание врз чувството на сопствена сексуалност. Повеќето жени, по некоја таква траума, почнуваат поинаку да ги доживуваат своите гениталии и секс – ги потиснуваат своите чувства и почнуваат да гледаат негативно на нив, се срамат и со тоа имаат тенденција да избегнуваат каква било физичка интимност.


Сексот е премногу болен
Најчеста причина за појава на болка при сексуален однос се хормоналните промени. Жените можат да влезат во предвремена менопауза дури и по хируршко отстранување на јајниците и / или матката. Причината може да биде и хемотерапија или зрачење за време на третманот со рак.

Има здравствени проблеми
Било какви здравствени проблеми можат да влијаат на либидото – хронични заболувања, проблеми со тироидната жлезда, хронична болка, рак и нејзино лекување, земање одредени лекови (орални контрацептиви, антидепресиви и оние за крвен притисок)…

Д-р Рејчел Карлтон Абрамс советува да извршите тестови со лекар за да видите дали врз либидото влијае здравствена состојба – дали тироидната жлезда работи правилно, кои се нивоата на полови хормони, ако влегувате во менопауза…

Под стрес е
Жените често знаат да бидат премногу зафатени за секс или да бидат под толкав стрес, поради натрупаните обврски, што едноставно немаат желба за блискост.

За да го промените тоа, важно е да најдете време за себе, да се опуштите, да бидете активни – да пешачите, да возите велосипед, да играте бадминтон… Исто така, важно е да спиете доволно и да се храните здраво. И пожелно е да се обидете да размислите повеќе за интимни моменти со партнерот, тогаш ќе се појави желбата.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris