СЕКС ЗА ВРЕМЕ НА КОРОНА: Кои пози да се избегнуваат, а кои се идеални?!

19 ноември, 2020
sekss

Пациентите кои прелеѓале корона не треба да имаат сексуален однос најмалку еден месец по закрепнувањето, а самиот однос не треба да биде интензивен или да трае подолго од десет минути

Сексолозите советуваат помалку напорни пози, бидејќи тие помалку ќе го оптоварат срцето.

Кардиохирургот проф. Д-р Миjко Ристиќ објаснува дека ковид 19, во зависност од сериозноста на клиничката слика, остава сериозни последици и срцевите пациенти и луѓето со висок крвен притисок се изложени на најголем ризик.

“Без оглед на сериозноста на клиничката слика, не треба да има однос најмалку четири недели по инфекцијата. Со текот на времето, како што напредува закрепнувањето, здравјето на пациентот може да се подобри, а потоа може да има враќање на сексуалната активност. Прво закрепнување, а потоа секс, бидејќи короната ги уништува клетките на срцевиот мускул, ги ослабува и доведува до замор, недостаток на фитнес и слаба подвижност “, рече тој.

Психијатарот и сексолог Јован Мариќ вели дека ризикот е најголем кај мажите по 50-годишна возраст, кои се желни да се „докажат“, особено ако имаат помлади партнери. “Апелирам до нив да не се докажуваат затоа што можат да доживеат срцев удар. Позите што се препорачуваат се – жената да биде горе, ако мажот прележал корона, мисионерска ако прележала жената и странично, ако и двајцата имаат прележано корона. Постојат и други начини партнерите да се задоволуваат едни со други и да уживаат, а кои се помалку заморни “, рече Мариќ.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi