Стигна одговор: Кој повеќе имал секс? Ние или нашите родители!

19 јули, 2020
bb5f2369b68930458ea2

Голотијата е на секој чекор, а ветувањето за секс и исполнувањето на фантазиите се дел од секој добар маркетинг. Но, дали навистина имаме толку секс колку што има секс насекаде околу нас денес?

Помладите генерации имаат толку многу апликации и страници за секс и „дружење“ што би се претпоставило дека имаат повеќе секс. Но, не така. Истражувачите од универзитетот во Сан Диего анализирале податоци од 33.000 американски возрасни лица, добиени во периодот 1972 до 2012 година и откриле дека денешните млади возрасни имаат во просек од 8.26 сексуални партнери, наспроти 11,68 како што имале нивните родители.

Сметаме дека сме „послободни“, но не е баш така, тоа значи дека ако нашите родители се родени во 1950-тите и 1960-тите, нашите родители веројатно имале повеќе сексуални партнери од нас. Од друга страна, тоа не значи дека помладите генерации се традиционални. Тие едноставно не го практикуваат премногу. Ставот кон сексот надвор од брак никогаш не бил позитивен. Најтолерантни се оние родени во 1980-тите и 1990-тите, бидејќи 58 испитаници неодамна изјавиле дека нема ништо лошо во сексот пред брак. На пример, 49% од младите луѓе во 2000-тите и 29 проценти во 1970-тите го делат истото мислење.

Зошто денес имаме помалку сексуални партнери?

Помалку сексуални партнери денес може да бидат предизвикани од подобро образование и поголема свесност за негативните последици. Други истражувања покажаа дека младите чекаат подолго за нивниот прв сексуален однос, а таквите претпазливи сексуални избори продолжуваат во зрелоста, заради стравувањата од несакана бременост или болест, што е денес застапено повеќе отколку што порано. Факт е дека денешните млади се повнимателни при изборот на нови партнери. Тие исто така чувствуваат помал притисок да имаат секс заради социјално одобрување и сексуалниот чин да го гледаат по индивидуално од нивните претходници.

Постојат повеќе приказни за секс отколку што има навистина секс, за разлика од порано. Исто така, повеќето имаат сексуално образование на училиште и се повеќе изложени на секс сцени на телевизија и во филмови.

Сексот се појавува секаде на социјалните мрежи, а да се биде отворен за секс стана заштитен знак на помладите генерации, дури и ако тие зборуваат повеќе за тоа отколку што го практикуваат. Покрај тоа, како што посочуваат многу испитаници, денес, работите се повеќе насочени кон создавање подобри финансии, образование, добра работа и потоа започнување семејство. Притисокот на овој вид „перфекционизам“ не постоел во претходните генерации, каде строго беше дефинирано работното време, беше загарантирано обезбедување на работното место, а слободното време се поминуваше со други луѓе, а не пред екраните.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris