За повеќе секс, разговарајте секси – Неколку совети да го подобрите вашиот сексуален живот!

20 ноември, 2020
сексиии

Паровите кои повеќе зборуваат за секс се поотворени и задоволни од врската, но и покрај тоа за многумина е „непријатна тема“. Како полесно да ги искажете своите мисли и да комуницирате?


Нема ништо повозбудливо од шепотењето на уво секси работи од вашиот сакан партнер, и ако не го сторите тоа – вистинско време е да започнете. Ако ова не ви е непознато, секогаш постои начин да се однесе „играта“ на следното ниво, велат експертите кои затоа даваат лекција како да се разбудат страстите преку разговор.

Многу студии покажаа дека колку повеќе парови можат отворено да разговараат за својот сексуален живот, толку повеќе ќе се чувствуваат задоволни, како во кревет, така и во целата врска – вели сексологот Кејт Тејлор, која го открива својот водич за секси разговори.

Апликации
Денес има апликации за скоро сè, вклучително и секси разговори. Ако сте од оние кои не знаат да започнат затоа што им е непријатно, можете да се обидете да го „скршите мразот“. Некои од најкул апликациите се Pillow Play, со секси вежби за парови, Coral, кој има научни вежби за надградба на вашата сексуална техника, Lover за сексуално здравје и TeaseMe, за низа аудио фантазии.

Клуб за љубителите на книги
Започнете да купувате книги со вашиот партнер, наизменично купувајќи две копии валкана фикција што можете да ги читате и да разговарате заедно.


Комплименти
Според експертот за брак Џон Готман, паровите кои даваат по пет позитивни коментари на секоја негативен ќе бидат позадоволни, помалку склони кон развод и сексуално исполнети. Затоа, инвестирајте во својата иднина, давајќи му на вашиот партнер пет секси комплименти.

Дневници со желби
Пишувајте дневник со желби секоја недела. Забележете ги сите времиња во кои сте биле расположени за секс и што размислувате, гледате, јадете, носите или правите.

Добра храна
Користете храна за да создадете секси расположение пред да зборувате за секс – тоа може да ја зголеми вашата самодоверба и да ве прави сè помалку непријатни. Чоколадото, јагодите и чилито се високо ценети за нивните афродизијачки својства, па зошто да не подготвите послужавник?


Фантазии
Според истражувањето на Џастин Лемилер, автор на „Кажи ми што сакаш“, само 50 проценти од паровите ги откриваат своите фантазии, но оние кои го прават тоа се најсреќни со својот сексуален живот.

Ноќ на игри
Играјте некоја секси игра за да поттикнете разговор (а можеби и нешто повеќе). Постојат неколку предлози за вакви игри на Интернет, затоа истражете ги и испробајте ги оние што ви се најинтересни.


Држење за раце
Држете се за раце за да го засилите ослободувањето на хормонот окситоцин додека зборувате. Истражувањата покажуваат дека жените претпочитаат да зборуваат за важни работи лице во лице, но мажите се чувствуваат поудобно ако зборуваат рамо до рамо. Направете компромис и седнете на каучот додека разговарате.

„Јас“
Започнете го вашиот разговор со зборот „Јас“, на пример, велејќи: „Јас сакам кога го правиме ова; ‘Јас ви сакал повеќе од тоа; ‘Јас прочитав за оваа секси идеја; „Јас би сакал ова да го пробам. Тоа е многу подобар начин отколку да кажете нешто како „Ти никогаш не го правиш тоа“ или „Треба да го сториш тоа“.

Вметнете шеги
Ако ви е непријатно да зборувате за секс, доза хумор може да ви помогне. На пример, предизвикајте го вашиот партнер на секси игра „што би повеќе“ со прашањата – „дали повеќе би сакале да имате секс на под или на стол?“, „Дали повеќе сакате да ве врзам вас или вие мене?“.

Бакни и кажи
Колку сме повозбудени, толку сме поотворени и помалку сме во состојба да чувствуваме негативни емоции како шок или гадливост. Затоа, бакнувајте го вашиот партнер и зборете му, колку е попровокативно, толку подобро.

Учете
Предложете заедно да научите нови предигри и сексуални техники, но бидете јасни дека сакате да ги зачините нештата, а не да ја преуредувате целата негова техника.

Месечна доза на забава
Определете како ќе воведувате нова секс играчка во вашата рутина секој месец, а потоа оценете ги заедно и одлучете кои вредат да се чуваат.

Остави ги поплаките надвор од кревет
Ако не ви се допаѓа нешто во сексот или ви пречи, облечете се и станете од креветот и оставете го разговорот за подоцна.

Имагинацијата може сé
Започнете го разговорот со прашање како – „ако утре се случи апокалипса, за што би жалел што не си испробал во сексот?“.


Сеќавање
Запомнете ги најсексапилните моменти што сте ги споделиле заедно во врската. Започнете со едноставни работи, како на пример, „Дали се сеќаваш на нашиот прв бакнеж?“, А потоа постепено преминете на секси моментите што би сакале повторно да ги доживеете.

Соблечете се
Колку помалку облека носите, толку поблиску ќе се чувствувате. Затоа, соблечете се пред да разговарате. Мазете се заедно голи за да го зајакнете љубовниот хормон окситоцин за да ви помогне да преминете од разговор во акција.

Видео
Сликите зборуваат илјада зборови, па затоа покажете си ги вашите омилени секс сцени од филмовите. Ова е едноставен, забавен начин да се постигне еротско просветлување без потреба од многу разговор.

Напишете
Ако разговорот ви е премногу незгоден, обидете се да разменувате белешки, текстови, па дури и похотливи писма за вашите желби, фантазии и возбудувања. Чувајте кутија со паметни предлози во спалната соба или едноставно испратете му порака на вашиот партнер од вашиот мобилен телефон.


Инспирација за порно
Гледањето неколку филмови за возрасни е добар начин да започнете разговор за вашите омилени позиции, места и фантазии. Исто така, тоа е многу лесен начин да откриете што не ве интересира.

Секси зона
Создадете сензуално место каде што можете целосно да се опуштите и да се фокусирате само едни на други. Исклучете го телевизорот, исклучете ги телефоните и запалете ги свеќите. Бидете сигурни дека сте на приватно место каде што можете да ги оставите зборовите и да се препуштите на акција.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi