Магичната моќ на интуицијата: Дали таа претставува највисока форма на интелигенција?

31 јули, 2020
ѕгвбхјнмк,


За интуиција, не можеме да кажеме дека ова е вистинскиот одговор во моментот, но дека тоа е повеќе разбирање за кои информации се помалку важни, за да се отстранат од оние што се важни, тврди Герд Гигеренцер, директор на Институтот Макс Планк за развој на човекот. Гигеренцер пишуваше за тоа затоа што еден од читателите го праша дали интуицијата е дел од интелигенцијата и дали оној кој има високо ниво на интуиција е поинтелигентен. Како што вели, неговиот инстинкт му кажува дека одговорот е „да“, особено кога станува збор за луѓе кои веќе се интелектуално љубопитни, имаат желба да бараат знаење и се подготвени да ги оспорат своите претпоставки.

Ако сè што правите е да седите и да верувате на вашата интуиција, нема да направите многу за вашата интелигенција. Меѓутоа, ако одите малку подлабоко и ги проучите различните можности, ќе вежбате интелигенција и инстинкт што ќе ви кажат што е, а што не е важно. Според некои сфаќања, интуицијата може да се смета за јасно разбирање на колективната интелигенција. На пример, повеќето страници на Интернет денес се организираат на интуитивен начин, така што повеќето луѓе ги разбираат. Може да се каже и дека интуицијата е разбирање без никакви инструкции.

Понекогаш, како што вели Гигеренцер, групното размислување или вашата желба да постигнете одреден исход може да го натераат вашиот рационален ум да оди во погрешна насока. Тогаш интуицијата може да ве „спаси“. Некое лошо чувство што го имате, без разлика колку сакате да одите во таа насока, е лош начин. Паметните луѓе ги слушаат тие чувства, додека најпаметните, односно оние што прават големи интелектуални промени, не можат да го сторат тоа без да се потпираат на интуиција.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi