Мало, а многу моќно: Микробилка е храна на иднината, еве како да ја одгледувате!

30 април, 2020
mikrobilki

Микробилките се апсолутен хит во исхраната – откријте зошто!

Микробилките се зелени, поточно зеленчук што достигнува минимален цут и се берат додека уште се млади.

Иако се многу мали, микробилките се неверојатно богати со важни хранливи материи, витамини, минерали и антиоксиданти во проценти што ги надминуваат повеќето зрели зелени зеленчуци. Хранливиот, нутритивниот состав на микро-зеленчукот е дури од четири до четириесет пати поголем созреаните билки. Иако составот варира од видови до видови, тие обично содржат високи нивоа на калиум, железо, цинк, магнезиум, бакар, со изобилство на аминокиселини, влакна, ензими и антиоксиданти – најмногу полифеноли.

Микробилките може да ги користите како зачин во салати, супи, сендвичи, но најдобро е да го јадете потполно свежи за да извлечете максимум од нив.

Jana proizvodi mikrobilje i klice u centru grada - Eko proizvodnja ...

Недостаток е што има многу малку производители на микробилки во нашата земја и дека се тешко достапни. Сепак, може да се одгледуваат многу лесно и во домашни услови. Сите микробилки може да ги одгледувате дома и одлично растат во обични мали садови. Некои од микробите што можете да ги одгледувате во вашиот дом се луцерка, кинеска ротквица, јапонска ротквица, амарант, аругула, цвекло, пченка и црвена зелка.

Како се сади

Микробилките се многу лесни за одгледување – треба само сад кој ќе се постави на сончево место во станот. Квалитетот на микробилката зависи од квалитетот самото семе, од него зависи колку ќе бидат успешни бидат растенијата. Кога садите микробилки, прво распоредете ја земјата во садот, раширете го семето по целата површина, не многу оддалечено, потоа нолевајте го, нежно, но темелно, сите делови од садот. Ставете го садот на место што има најмалку четири часа сонце во текот на денот – најдобро ќе биде до прозорецот кој е на јужна страна. Ако немате доволно природна светлина, можете да надополните со вештачка.

9 koraka do mini bašte u kući

Одржување

Чувајте ја земјата влажна и не дозволувајте да се исуши. Можете исто така да ги наводнувате билките со распрскувач, но не и со силен млаз. Микро-зеленчукот расте многу брзо, така што растителните заболувања скоро никогаш не пристигнуваат да го нападнат.

Берба

Микробилките се најидеални за берба кога од стеблото се развиваат првите лисја, што обично се случува после десет дена до две недели по садењето. Билките можете да ги исечете со ножици нешто над нивото на земјата. Во истиот сад може да засадите и друг засад без да ги отстраните старите корени.

Микробилките е исклучително здрави ако се одлучите да ги одгледувате – ќе имате личен расадник со витамини на дофат во секое време.