Мерилин Монро имаше чудна диета која навистина даваше резултати: Вака јадеше филмката дива

14 мај, 2020
Насловна MERILIN

Жената која беше симбол на убавината и сексапилот, Мерилин Монро сè уште се смета за заводничка чиј шарм е тешко да се надмине.

Од време на време, во јавноста се појавуваат нејзините лични работи што се продаваат на аукции, а овој пат е откриена аптека за рецепт за нега на лице, која и ’ја препиша Унгарскиот дерматолог Ерно Лазло од козметичката компанија со исто име.

Клучниот дел од рецептот, наведен на дното на писмото, е список на храна за да се избегне – „каков било вид на ореви, чоколадо, маслинки, остриги и школки“.

– Кога кожата е сува и губи многу влага, таа е повеќе склона кон посилни воспаленија. Она што јадеме и што апсорбира нашето тело е прикажано на нашата кожа – рече Џули Русак, дерматолог кој ги проучуваше инструкциите за исхрана и нега дадени на филмската дива.

Дерматологот Лазло забранил на актерката да земе многу храна што содржи голема количина сол.

– Треба да ја намалите солта во вашата диета, бидејќи тоа влијае на задржување на водата, така што кожата изгледа отечена – додава Русак.

Џули исто така истакнува дека кикириките би можеле да бидат особено проблематични.

– Кога кикириките се изложени на премногу влага, тие можат да развијат афлатоксин што е токсичен. Може да влијае на црниот дроб и, во помали дози, може да создаде воспаление во организмот. И тоа потоа се одржува на кожата – посочува њујоршкиот дерматолог.

Избегнувањето чоколада не е лоша идеја

– Чоколадото може да биде добро, но само ако е темно чоколадо кое содржи околу 80 проценти какао. Сите други видови содржат многу маснотии и калории и нема да ви обезбедат антиоксиданти и полифеноли. Ништо под тој процент навистина нема диетална вредност, затоа што содржи додадени шеќери, млеко и масти – вели таа.

Школки носат различен ризик

– Остриги и школки апсорбираат сè од вода, тие се како сунѓери. Во тоа време, не верував дека тие ги проверувале водите од кои била донесена морска храна, па затоа постои голем ризик да не ги јадете најчистите школки и остриги. Сè што може да предизвика гастроинтестинални проблеми е големо не, ако сакате добра кожа – објаснува Џули.

Монро исто така ја подмачкуваше кожата со вазелин

– Мерилин Монро ја имаше најсветлата кожа што сум ја видел досега. Таа се појави еден ден во друштво на Ли Стразберг и морав да ја прашам што прави. Мерилин ми рече: ‘Јас го триам целото тело со вазелин и потоа секое утро водам топла бања во кадата каде минувам три часа. Тоа дава сјај на мојата кожа “- рече американската актерка Рене Тејлор.

Но, Русак не препорачува премногу долги бањи.

– Премногу вода може навистина да ја исуши кожата. Ги учам моите клиенти веднаш да применат навлажнувач веднаш по туширањето, додека кожата е сè уште влажна. Мерилин го направи спротивното, но идејата е иста: таа ја заштити нејзината кожа со вазелин. Ако се капеше три часа секој ден, нејзината кожа би била како суво грозје – објаснува дерматологот Џули Русак од Њујорк.