Млечните производи и чоколадото се смрт за лицето: Направете мали промени и одма ќе заблескате!

13 септември, 2020
чоко

Без сомнение, изборот на храна што ја јадеме секој ден влијае на изгледот на кожата, вклучувајќи го и чоколадото, но научниците се поделени по ова прашање.

Во текот на 1960-тите години беше спроведено истражување кое вклучуваше 65 учесници. Во тоа време, немаше видливи знаци на промена на лицето во период од 4 недели, сè додека траеше циклусот на следење.

Сепак, Националниот институт за здравство ги оспори резултатите, поради методолошки пропусти. Имено, чоколадото само по себе не мора да поддржува формирање мозолчиња, колку што е шеќерот, што е една од нејзините главни состојки.

Лицата кои учествуваа во истражувањето беа неодлучни во давањето одговори, па сенката на крајниот исход беше фрлена со разум. Во следните редови, ќе се обидеме да откриеме која е вистинската вистина, со помош на 2 дами, дерматологот Мишел Грин и нутриционистката Серена Пун, кои имаат долгогодишно искуство..


Тие негативно влијаат на цревниот микробиом и можат да предизвикаат несакани неправилности на кожата, вклучително и акни. Од друга страна, чоколадото содржи голем процент какао, а богато е со антиоксиданти и флавоноиди.

Тие всушност го подобруваат квалитетот на кожата, пред се поради полифенолите, кои имаат антиинфламаторно дејство, го намалуваат оксидативното дејство и ја штитат кожата од штетно УВ зрачење. Ова тврдење е поткрепено со податоците на Националниот институт за здравство од 2014 година, дека какаото во својата сурова форма е одличен сојузник во нега на кожата.

 Затоа, Пан ги советува сите што сакаат да се хранат здраво, да изберат темно чоколадо без додатоци во форма на пломби, а состојките да бидат од природно потекло. Денес, сè повеќе се препознава важноста на здравата исхрана во однос на изгледот на кожата. Некои истражувања потврдија за што зборуваа дамите, а тоа е дека млечните производи и шеќерот се главно виновни за формирањето мозолчиња.

Храната како бел ориз, бел шеќер и бел леб, поради нивната висока содржина на шеќер и јаглени хидрати, брзо се вари и го зголемува нивото на инсулин. Ова дополнително влијае на лачењето на себум и формирањето на акни.

Двете дами се согласуваат тука и имаат предлог храна за чист тен и хидрирана кожа. Покрај вода, пожелно е да има на трпезата: спирулина и слична супер храна, потоа агруми, бобинки асаи, мака, темно чоколадо, риба, ореви, авокадо и леќа.