МАЛИ ТРИКОВИ: Како да го вратите сјајот на сребрениот накит

7 јуни, 2020
бгфхфхф

Сребрениот накит или другите украсни елементи на овој метал од стоење го губат сјајот и затемнуваат. За да ја вратите нивната оригинална убавина, треба да ги исчистите со неколку едноставни трикови.

Среброто може да се исчисти и да се врати за да блесне со неколку состојки што скоро секогаш ги имате дома. Целиот процес на чистење трае многу кратко време, а резултатите се фасцинантни.

Еден начин е да се натопи накитот во оцет за да се впие: оставете го да отстои 20 минути, а потоа кратко пренесете го во млака вода. По отстранувањето од водата, црнилото и дамките требало да исчезнат. Потоа исплакнете го под млаз вода и избришете со памучна крпа. Можете исто така да посипете сребрен накит со сода бикарбона и оставете го да отстои некое време. Потоа, тријте го со памучна ткаенина и пред вашите очи ќе се појави сјаен сјај.

Можете исто така да го исчистите среброто со кечап. Потопете ги парчињата накит во кечап и оставете да отстои неколку минути. На крај, измијте го среброто со ладна вода и избришете го со крпа.