„МОЈАТА ВАГИНА ИМА ПРОБЛЕМ“: Сексуалниот однос стануваше сè поболен, а потоа откри ужасна работа; „Еве што стресот може да ви направи“

28 октомври, 2020
shutterstock_739664095-e1603874104760

Болка за време на сексот што може да ја опишете како „пецкање“ не е секогаш симптом на габична инфекција на вагината – случајот на Тара беше многу покомплициран, и затоа, терапијата траеше многу подолго

Жена која со години живее под постојан стрес и страда од вознемиреност откри дека овие нејзини проблеми сега се проектираат и на нејзините гениталии. Лекарот ѝ дијагностицирал диспареунија и поради тоа, нејзиниот половен орган е многу болен во последно време. Исповеста на Тара Мекинис за Today’s Parent ја пренесуваме во целост.

Проблемот започна пред околу две години и се срамам да го признаам тоа. Јас сум тип на човек кој ја отфрла болката и му го припишувам тоа на години натпреварувачко танцување. Но, за разлика од повредите од танцот, оваа болка, што се случува секогаш кога нешто ќе ми влезе во вагината, не влијаеше само на мене. Тоа исто така влијаеше на мојата врска.

Кога започнав да се дружам со Џош пред осум години, ќе се зацрвенев кога пријателите ќе ме прашаа нешто за нашиот сексуален живот, и ретко учествував во вообичаеното сексуално шалење во друштвото. Сексот не беше нешто што се споменуваше во моето семејство. Тоа беше табу-тема.

Јас и Џош зборувавме за секс затоа што го практикувавме, но кога стана болно, тие разговори од супер забава преминаа во супер стресни. Болката на почетокот беше повремена, што нè натера да веруваме дека тоа е само моментален проблем- не бев добро расположена, немавме доволно време за предигра, лубрикантот што го користевме имаше нешто на што бев алергична итн.

Застанувавме и се обидувавме повторно следната вечер и работите ќе се вратат во нормала. Но, тоа напредуваше и стигнавме до точка кога секоја пенетрација, без оглед на околностите, ме повредуваше како пекол. Тешко е да се опише оваа „повреда“. Горењето беше зборот што го употребував, а се задржуваше дури и кога ништо не беше во мене.

Антимикотиците не помогнаа

Дојдовме до точка кога сексот ќе се спушти кај Џош и ќе ме гледа, моето лице ќе трепери, тој ќе се повлече и јас веднаш ќе почнам да плачам од комбинацијата на болка и фрустрација. Како што сум сигурна дека можете да замислите, тоа не е рецепт за здрав сексуален живот или здрава врска. Дури и самото споменување на сексот ме вознемири и се обидовме да го правиме тоа еднаш месечно, ако и толку.

За моја среќа, Џош е многу трпелив и исто така ме охрабри да сфатам што се случува, наместо да ме остави да се држам до мојот глупав план за чекање за да видам дали ќе исчезне – затоа што не исчезна.

Да се ​​дијагностицира диспареунија не беше толку едноставно. Мојата прва станица беше општ лекар. Таа ме упати на единствениот гинеколог во Торонто, специјализиран за здравствена состојба на вулвата, а од нејзината канцеларија ме известија дека сум резервирана за март следната година. Беше февруари и не можев да живеам како што живеев уште 13 месеци, па матичниот лекар ме упати кај мојот гинеколог.

Гинекологот ми постави неколку прашања во врска со моето сексуално минато, моменталниот сексуален живот и каква е мојата болка. Таа ме прегледа и ми препиша антифунгални креми што треба да ги масирам во усните и вагината секојдневно за да ја лекувам како што утврдила дека е инфекција.

Јас го правев тоа две недели и ништо не се смени. По неколку прегледи со неа, конечно бев упатена кај д-р Кембел. Немав идеја што е тоа карлична физиотерапија. Звучеше некако хипици, нешто што е наменето за луѓето кои одат на третмани со реики и веруваат во лековитата моќ на кристалите. Но, станував прилично очајна, па се обидов да бидам со отворен ум.

Анксиозноста може да резултира со болен секс

Д-р Кембел се погрижи да се чувствувам пријатно веднаш, објаснувајќи ми дека не сум сама и дека ќе можеме да го решиме мојот проблем. Откако ме прегледа (вметна два прста во вагината и притискаше на разни места), утврди дека мускулите таму биле премногу тесни.

Таа објасни дека мускулите на карлицата можат да бидат слаби, предизвикувајќи малку да уринирате при смеење или кашлање или стеснување, што може да предизвика горење и болка. „Замислете да стегнете мускул на вратот или рамената. Ова е токму она што се случува во вашите мускули на карлицата “, рече таа. Потоа ме праша дали имам стресен живот или сум склона кон анксиозност.

Загриженоста за безбедноста на работата во улога на уредник на мода и убавина, секојдневното сомневање во себе и општото влошување на здравјето на моето семејство беа вообичаени за мене. На тоа додадете ситуација во врска како неможноста да имате секс – резултатот е тони стрес и вознемиреност.

„Анксиозноста кај некои луѓе се манифестира како главоболка или болка во грбот. Сепак, и други може да доживеат болка за време на сексот “, објасни др. Кембел. Потоа, таа опиша точно што се случува во мојата вагина.

Кога мускулите и меките ткива не се релаксираат правилно поради напнатост, исходот може да биде болка. Тоа е затоа што слојот на сврзното ткиво што лежи површно на мускулот е затегнат. За да се опуштат мускулите, треба да се истегнат ткивата што ги поддржуваат. Кога не можат, ќе добиете пецкање. Станува маѓепсан круг кога почнувате да ја предвидувате болката и сè повеќе стеснувајќи се во тоа очекување.

Лековите против болка тука не помагаат

„Па, тоа сум токму јас“, ѝ реков. Имав болки во мускулите во минатото и моето решение секогаш беше да нанесувам лекови против болки, како ибупрофен, за да се справам со тоа. Дали можев да го сторам истото за ова, ја прашав.

„Болката доаѓа од мозокот во 100 проценти од случаите, па затоа, ако погледнеме што го предизвикува искуството за болка кај една личност, може да има ткивна компонента што може да придонесе за тоа“, вели др. Кембел. Ова значи дека антиинфламаторните лекови можат да дејствуваат и да предизвикаат непосредна промена на симптомите ако има сериозно воспаление. Но, кога станува збор за болка за време на сексот, се случува многу повеќе.

Дури и само да размислувате за тоа додека ништо не ве допира, веќе ја доживувате таа болка, бидејќи имате реприза за тоа што ќе се случи. За да го лекувам ова, требаше да го прилагодам мојот целосен поглед, вклучително и надминување на стравот и предвидување болка.

Значи, не, не можев да се свртам кон лекови за лекување на диспареунија. Наместо тоа, мојот календар беше исполнет со неделни посети на Др. Кембел, каде ми ги масираше вагиналните мускули, притискаше на одредени места во мене за да види што ме боли. Таа ме праша дали домашната работа ми помага.

Домашната задача беше вежба со употреба на дилататор – главниот дел има обем од околу два сантиметри, а на него може да ги ставате сите поголеми делови додека не достигне обем од околу пет сантиметри. Мојата ноќна задача беше да ставам дилататор во вагината, придвижувајќи го од едната на другата страна, внатре и надвор, и кога ќе стигнам до точката каде што не ме боли, можев да се префрлам на поширок опсег.

Кегеловите вежби можат само да ги влошат работите

Д-р Кембел го нарече ова „практикување техники за сместување“ и, како и сите домашни задачи, не беше забавно или секси. Беше стресно, досадно, а понекогаш и болно,а додека го правев тоа, се заклучував во спалната соба со Нетфликс. Исто така, ми беше забрането да имам секс еден месец или додека не можам да поминам најмалку две безболни доградби на дилататорот.

Лекарот исто така ми предложи да правам јога вежби, кои помогнаа во издолжување на мускулите и меките ткива на дното на карлицата. Таа сакаше да се фокусирам на расположението и на ресторативните делови на јогата, што може да ми помогне да се опуштам.

„Длабокото дишење е сè уште меѓу главните активности што може да се направи за да се намали стресот и вознемиреноста“, рече таа. Освен јога, ми беше забрането да правам вежби за стомак. На пример, Кегеловите вежби не се толку добри за веќе тесното дно на карлицата. Покрај тоа, др. Кембел ме шокираше кога откри дека на повеќето луѓе навистина не им требаат Кегелови вежби, кои денес се прашање на трендот.

Имено, таа многу почесто гледа жени со премногу силни мускули на карлицата во нејзината канцеларија отколку со слаби. Затоа, пред да се фрлите кон нив или да ги купите оние смешни топчиња за зајакнување на вагината, подобро прво да направите преглед, бидејќи во спротивно може да доживеете нешто како мене.

Со неверојатни информации за Кегеловите вежби, навистина научив многу од мојата посета на Др. Кембел: Научив за сопствената вагина, научив за болката, научив дека дефинитивно не сум сама – секоја четврта жена го доживува ова, вели др. Кембел – и научив дека доста често погрешно претпоставуваат дека тоа „ќе исчезне самостојно“.

Конечно помогна карличната физиотерапија

„На многу жени им е речено:„ Добро сте “или„ Замислувате болка “,„ Само опуштете се “. Потоа почнуваат да мислат дека навистина замислуваат болка “, истакна др. Кембел. Таа верува дека дел од проблемот е што сè уште постои јаз меѓу познавањето на физиологијата на карлицата и нејзините проблеми.

Во секој случај сум благодарна што открив карлична физиотерапија. Без тоа, би поминала години страдајќи од болка или да живеам без секс. По неколку месеци редовно вежбање и редовни посети на др. Кембел, сексот постепено стана нешто што можев да го чекам, а не да се плашам.

Сега, откако помина нешто повеќе од една година, во која можам да водам љубов без болка, знам дека тоа е нешто што произлегува од комбинација на редовно вршење на моите „домашни задачи“ и продолжување да го разбирам подобро изворот на мојот стрес и, според тоа, мојата болка.

Како и секое ментално здравје, секогаш ќе мора да работам тука. Мојот помошник ќе продолжи да живее во мојата ноќна маса и во наредните години, а ако не се издигнам над вознемиреноста, ќе има моменти кога нема да можам да имам секс. Но, полесно ми е кога знам дека имам алатки – и буквално и фигуративно – за да се справам со тоа.

Откако првично ја задржав диспареунијата за себе, учам како да разговарам со други жени во мојот живот за тоа, и кога ќе го направам тоа, ќе се изненадам колку од нив доживеале нешто слично. Се надевам дека и другите луѓе кои се занимаваат со вагинизам или кој било вид ќе најдат слична утеха знаејќи дека не се сами, затоа што јас сум.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum