Можеби го правиме тоа поретко со возраста, но како што старееме, сексот станува сè подобар

20 ноември, 2020
1351038

Ако го апсорбираме животното знаење од телевизија, сексот е резервиран за млади и убави луѓе, но ако сме повеќе склони да веруваме во мислењата на поискусните, вистинското задоволство во сексот доаѓа само со стареењето.

Многумина сè уште се склони да веруваат дека по триесет години, искуството за секс оди надолу, но постојат бројни сведоштва кои се спротивставуваат на ова мислење и го споредуваат сексот со вино, што со годините станува се подобро.

Она што веќе го сугерираа некои студии, беше потврдено пред неколку години од истражувањето на страницата за запознавање IllicitEncounters.com спроведено на повеќе од 800 Британци.

Дури 37 проценти од жените и 34 проценти од мажите ги навеле своите 40-ти години како најдобра возраст за сексуални односи.

„Дваесетгодишници имаат многу секс, но 40-годишниците всушност уживаат во сексот“, заклучува студијата, објаснувајќи дека 40-годишниците имаат помала емоционална неизвесност и поголемо искуство од 20-годишниците и дека одличниот секс е поддржан од тие навистина знаат што сакаат од нивниот интимен живот.

Пред истражувањето на оваа страница за средби, бројни студии сугерираат дека сексот станува подобар со возраста, а ова се некои од причините поткрепени со научни докази.

Поголеми шанси да се достигне кулминација

Студиите сугерираат дека жените во доцните 30-ти и 40-ти, во споредба со 20-годишниците, имаат многу поголема веројатност да достигнат оргазам за време на сексуалниот однос. Причината може да лежи во фактот дека постарите жени имале повеќе време за вежбање и учење, па затоа се многу порелаксирани за време на сексот.

Знаеме што сакаме

Постарите знаат што им дава убаво чувство и не двоумете се да го дадете тоа јасно до знаење. Ако мисионерската поза е премногу здодевна за вас, најверојатно ќе го известите вашиот партнер и ќе ја промените вашата поза. Ние најдобро го познаваме нашето тело и со задоволство му откриваме на партнерот што најмногу нѐ возбудува.

Имаме поголема самодоверба

Водењето љубов под светлина со текот на годините веќе не влева црвенило од срам во образите, а за многумина е дури и преферирана опција бидејќи го забрзува делот каде владее неизвесноста. Наместо да се фокусираме на нашите несигурности и недостатоци во мракот, самиот факт дека има гола личност до нас почнува да нè возбудува под светлината.

Пробуваме понови работи

Повеќе самодоверба значи дека сме поотворени да пробуваме нови работи и да експериментираме во спалната соба. Ќе ви биде потешко да кажете не за авантурите, а веројатно и самите почесто ќе иницирате игри во спалната соба.

Сексуалното задоволство расте

Во дваесеттите, веројатно почесто уживавте во сексот, дури и повалкан, но сексуалното задоволство всушност расте како што старееме. Ние сме позадоволни од квалитетот на животот воопшто, од тоа со кого сте во брак или со кого се гледате и од вашето тело, а сето тоа го прави сексот повозбудлив.

Има помалку стрес и поголема чувствителност

Како што старееме, имаме тенденција полесно да се ослободуваме од стресот, ние сме помирни со себе и нашите животи. Затоа, сексот станува и почувствителен и поинтимен, а веќе не станува збор само за страст и животинска привлечност.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi