На која возраст навистина настапува пикот на сексуалната активност

2 јуни, 2020
ијмлк

Цели наши животи верувавме дека постарите жени (50 години и постари) навистина немаат премногу секс, но се чини дека не бевме во право. Според неодамнешната студија објавена во „Annals of Family Medicine“, 60% од жените постари од 60 години сè уште се сексуално активни.

Студијата опфати 2.100 жени на возраст меѓу 28 и 84 години и разгледуваше ментално и физичко здравје, здравствени проблеми, лекови што ги користат, љубовни врски, сексуална активност и сексуално задоволство. Студијата покажа дека жените во нивните 60-ти и 70-ти се исто толку сексуално задоволни како и жените во нивните 30-ти и 40-ти.

Но, и покрај тоа што сè уште се сексуално активни, постарите жени се со помала веројатност да отидат во кревет со некој што само неодамна го запознале. Всушност, дали имаат постојан партнер има најголемо влијание врз тоа колку се сексуално активни. Но, подеднакво е погрешно да се заклучи дека жената постари од 60 години која не е во брак веќе нема секс. И меѓу нив има и сексуално активни!

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi