Најлесен начин да ослабете: Го намалува апетитот, ги регулира хормоните и го подобрува расположението!

5 декември, 2020
фар

Бројни студии докажаа дека постои врска помеѓу недостаток на сон и зголемување на телесната тежина, а особено акумулација на маснотии на стомакот.

Една од овие студии покажа дека недостаток на сон е поврзан со дебелина, хипертензија и други метаболички нарушувања, другото дека постои разлика во количината на маснотии кај оние кои спијат недоволно, доволно или премногу …

Оние кои не спијат седум до осум часа, добиваат на тежина побрзо, дури и ако трошат ист број на калории и вежбаат исто колку и оние кои спијат доволно.

Професорот по неврологија, д-р Крис Винтер вели дека причините за тоа се многубројни.

Зголемен апетит и глад

Кога не спиете доволно, вашиот внатрешен, деноноќниот ритам е целосно нарушен, што ве прави повеќе склони кон прејадување, објаснува Винтер. Уште полошо, не само што сте погладни, туку и поголема е веројатноста да изберете висококалорична храна кога сте ненаспани, како закуски и слатки.

Зголемено ниво на стрес

Едноставно, сте помалку стресни кога не спиете. Ова значи дека лесно се нервирате, нервозни сте, а сето тоа доведува до лачење на хормонот на стресот, кортизол. Хронично високото ниво на овој хормон е поврзано со зголемено количество маснотии во стомакот.

Проблеми со хормоните

Покрај зголемувањето на хормоните на стресот, несоницата има негативен ефект и врз лептинот и грелинот. Д-р Винтер објаснува дека ова се хормони кои го регулираат гладот, поради што почесто се прејадувате ако имате недостаток на сон.

Здравје на дебелото црево

Дигестивниот систем не е важен само за варење на храната, туку е и централен дел на имунолошкиот систем, туку и регулирање на емоциите. Дури и неколку непроспиени ноќи можат да го нарушат здравјето, а една студија открила дека е доволно да се „врзете“ две ноќи за да не спиете, за да се наруши здравјето на цревата.

Сите овие проблеми се меѓусебно поврзани, посочува д-р Винтер. На пример, кога сме под стрес, јадеме повеќе калорична храна за да се чувствуваме подобро, и поради тоа, тогаш се чувствуваме лошо и всушност повторно посегнуваме по храна. И така, влегуваме во „маѓепсаниот круг“ затоа што консумирањето брза храна може лошо да влијае на квалитетот на сонот, што дополнително ги намалува шансите за слабеење.

“Многу луѓе забележуваат дека кога го регулираат нивниот сон, сè” паѓа на свое место “и во други области од животот. Тоа вклучува нивоа на енергија, избор на храна, упорност во вежбање, па дури и расположение”, заклучи д-р Винтер.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris