Направете го вашиот тренинг 500% поефикасен: Само направете го ова пред секоја вежба!

12 јуни, 2020
210573_shutterstock-1089037769_ls

Со тоа што знаете кога и како да го надополните вашето тело, ги исполнувате вашите цели за фитнес. Со помош на експертите за исхрана, ние создадовме список со пет правила што треба да ги следите за да ги подобрите вашите резултати експоненцијално.

1. Трчајте гладни…

Слабиот изглед е скоро универзална цел. Според холистичкиот тренер Сет Сантор, најдобрата стратегија за намалување на процентот на маснотии е да вежбате брзо по будењето и со тоа да ќе направите вашиот тренинг 500% поефикасен. „Одете во теретана и трчајте по патеката на празен стомак за да ги согорите маснотии“, вели тој. „Вашето тело е веќе во дефицит на калории и ќе ја зајакне неговата способност да согорува маснотии“.

2. Хранете ги мускулите за да ги стимулирате

Иако кардио тренингот додека сте гладни е добар план за согорување на маснотиите и подобрување на инсулинот, треба да бидете јадени пред тренинг со тежина. Нутриционистот Ле Кауфман препорачува дека ќе го направите вашиот тренингот 500% поефикасен со внесување на само 30 грама јаглехидрати пред тренингот. Ова вклучува шеќери, па вие слободно може да јадете некои слатки, но во умерени количини. „Без јаглехидрати, ќе се уморите среде тренинг и нема да биде толку ефикасно“, вели таа.

3. Избегнувајте спортски пијалоци колку што е можно повеќе

Луѓето кои пијат пијалоци за спортисти по лежерна прошетка или вода со витамини по кратко возење велосипед, прават грешка. Овие пијалоци честопати имаат повеќе калории во нив отколку што навистина горат, а советот за тоа како да го направите вашиот тренинг 500% поефикасен е да консумирате вакви пијалоци само доколку сте направиле тренинг на кој ритамот на срцето ви е забрзан најмалку еден час, велат експертите. Овие пијалоци честопати се потребни заради ризик од дехидрација.

4. Не заборавајте да “дополнувате”

„Исхраната после тренингот е клучна за секоја фитнес цел “, вели Санторо, кој посочува дека оброците пред и после тренингот се најважните два оброка во денот. Тие помагаат во регулирање на нивото на гликоген, го намалуваат распаѓањето на протеините и ја зголемуваат синтезата на протеините и можноста за градење мускули. По тренингот со тежина, телото најдобро користи протеини, па затоа е добро да се консумираат минимум 10-20 грама протеини по таква програма.

5. Не јадете сè што ќе согорите

Неверојатни 70-75 проценти од калориите што ги трошиме секој ден се неопходни за нашите „основни метаболички функции“: од одржување на пулсот до раст на ноктите. Кога работиме дополнително во теретана, нашите тела бараат повеќе гориво поради што сме гладни и осеќаме надуеност. Во тој момент, луѓето обично ги поткопуваат нивните напори со прекумерна количина на храна. Направете ја вашата обука 500% поефикасна со тоа што ќе го зголемите внесот на калории за 20-30 проценти во однос на количината на калории што сте ги согориле, затоа што природно согорувате одреден процент од тие калории, додека седите.