Направете неодоливо вкусни пивски крофни

14 мај, 2020
krofne

Кој рекол дека пиво и колачи не одат во комбинација? Одат и те како особено ако пивото е една од состојките. Во прилог ви нудиме рецепт за пивски крофни на кои никој не може да им одолее.

Потребни состојки:

  • 400 грама брашно
  • 100 грама масло
  • 1 пиво
  • шеќер, сол и квасец
  • 200 грама чоколадо за готвење
  • чоко чипс
  • шлаг со вкус на ванила

Подготовка:

Во брашното додадете го квасецот, солта, шеќерот, разреденото масло и пивото. Замесета смеса дур не добиете средно тврдо тесто и потоа оставете го да нарасне. Откако ќе нарасне растегнете го но да не е подебело од 1,5 см и потоа со помош на калапи и на две по дијаметар различнни чаши почнете да го сечете тестото. Оформените крофни ги оставате 30 минути да нараснат. Маслото го загревате на 185 степени и ги ставате крофните во него да се пржат по 3 минути од двете страни или дур не заруменат.

Откако крофните ќе се оладат ги потопувате во стопеното чоколадо и го посипуваме со чоколаден чипс или рендано чоколадо. Во средината на крофната ставате лажица шлаг од ванила кој пред тоа го матите заедно со пивото.

Добар апетит и на здравје!