Направивте грешка во текот на летото? Не грижете се, тука е „Лудата диета“ со која можете да изгубите 7 килограми за 2 недели!

10 ноември, 2020
2d8466413360cf104d4e5248276b2f909d386301

Тиквата е богата со диетални влакна и ви помага да изгубите тежина со потиснување на глад и ситост на долг рок

Есента доаѓа, а со неа и тиквата!

Тиквата е исто така исклучително здрав зеленчук кој го чисти организмот, штити од болести и го подмладува. Оваа лесна храна е полна со растителни влакна и исклучително погодна за оние кои се борат со прекумерна тежина. Ако тиквата е поврзана со пита – заборавете, бидејќи не помага да се изгуби тежината!

Зеленчукот може да го подготвите оваа есен на многу начини кои не ја загрозуваат линијата, но помагаат да изгубите тежина. Само следете ја диетата со тиква и ќе изгубите седум килограми за две недели!

Тиквата е идеална за слабеење затоа што е малку калорична и богата со растителни влакна. Половина чаша месо од тиква содржи само 40 калории и осум грама диетални влакна. Не треба да се биде во заблуда дека тиквата е „магична“ храна што ќе го „испржи“ целиот вишок маснотии и дека ќе изгледате како модел. Треба да ја следите диетата и да јадете тиква без дополнителни маснотии.

Салата од тиква (55 калории):

300гр блага тиква

2 јаболки

1 морков

1 лимон

1 лажичка мед

2 лажици ореви

Тиквата, морковот и јаболката се лупат и се рендаат, а оревите се сечат на помали парчиња. Преку нив се става исцеден лимон и мед.

Каша од тиква за доручек

200мл млеко

1 кришка тиква

1 шоља овесни снегулки

Млекото се загрева, а тиквата се чисти и се сече на коцки, а потоа се додава на топлото млеко. Гответе кратко на тивок оган, а потоа додадете снегулки.

Чорба од тиква (60 калории):

Тиква со средна големина

1 морков или 1 компир

50гр путер

1 кромид

2 чешниња лук

1 лажица сенф

1 лажица мелена црвена пиперка

Морско оревче, сол, бибер

2 домати

100гр семенки од тиква

Излупете ја тиквата и исечете ја на коцки, исечете го кромидот и испржете, а потоа додадете тиква, морков и компир. Додадете ситно сецкани домати и зачини. Кога ќе се испржи, додадете вода и кога ќе проврие, варете на тивок оган. За да биде повкусно, испасирајте го зеленчукот. Кога служите, додадете семе од тиква.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi