НЕ ГО ОПТОВАРУВАЈТЕ МЕТАБОЛИЗМОТ: Зошто гладта е најлошиот начин за слабеење?

19 декември, 2020
autofagija1_1000x0

Кога мозокот ќе остане без гликоза, ќе остане без волја, како и телото, проследено со прејадување

Чувството на глад го активираат хормоните, пред сè хормонот инсулин, кој го регулира метаболизмот на шеќерот и енергијата и хормонот грелин, кој се произведува во стомакот кога телото чувствува недостаток на разни извори на енергија. Грелин е всушност хормон на глад.

Стомакот редовно, приближно на секои 20 минути, ослободува мали количини на грелин и многу е веројатно дека по четири дози на грелин ќе доживееме чувство дека се изедначуваме со глад. Како по правило, тоа чувство влијае на нас на секој час и половина, но тоа не значи дека сме гладни. Напротив, тоа значи дека имаме повеќе храна што се претвора во енергија. Затоа е важно да препознаеме кога сме навистина гладни.

Знаеме дека сме гладни кога чаша вода не оживува или кога поминува некое време и се засили чувството дека треба да јадеме. Да речеме, желба за храна како закуски и слатки или можеби нешто мрсно исчезнува за околу десет минути, додека гладот ​​може да трае со часови, па дури и со денови. Исто така, кога доживуваме ментална летаргија или вртоглавица и кога шеќерот во крвта паѓа доволно ниско, јасно ни е дека треба да јадеме нешто.

Сето горенаведено се однесува на сите типови на луѓе без оглед на уставот и тежината. На пример, може да имате проблеми со производство и апсорпција на инсулин и да имате прекумерна тежина. Но, избегнувањето јадење не е начин да се одговори на тој проблем. Кога мозокот ќе остане без гликоза, односно без храна, тој ќе остане без волја, како и телото.

Ова обично е проследено со прејадување за да му се даде на мозокот потребното гориво. Најдобро е да јадете редовно, помали оброци и почесто, а што се однесува до големината на оброкот, еден дел обично се смета како што ви одговара во раката, затоа јадете во таа количина. Така, ќе јадете повеќе смислено, со повеќе уживање и помалку килограми.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi