Не можете да се фокусирате додека водите љубов? 5 техники кои ќе спречат да ви лутаат мислите

6 август, 2020
секс

Доколку ви е тешко да останете присутни за време на сексот и да уживате во моментот заради разни работи кои ви се мотаат низ глава, важно е да знаете дека не сте сами.

Можеби ве мачат анксиозни мисли или се грижите за тоа како изгледа вашето тело, како и дали ќе дојдете до оргазам.

Овој проблем е чест и кај двата пола и ви оневозможува да уживате во сексот онака како што треба.

Џема Криб, психолог и сексуален терапевт, објаснува како да излезете од својата глава за време на сексот и комплетно да уживате.

1. Подгответе атмосфера

Наместете го креветот на специјален начин, запалете свеќи, пуштете некоја сензуална музика и направете било што што ќе ви помогне да се чувствувате посекси.

2. Поврзете се со своето тело

Релаксирано туширање, убава масажа, истегнување и медитација можат да ви помогнат да се справите со лошите мисли, но и на подобар начин да се поврзете со вашето тело, да го засакате и да уживате со партнерот.

3. Гледајте се во очи

Очите нека ви бидат отворени што е можно почесто за време на сексот, за да се почувствувате поврзано со партнерот и да ја почувствувате сексуалната енергија на моментот.

4. Разговарајте

Повремена комуникација за време на сексот може да биде многу корисна. Давање позитивни реакции или давање инструкции, како и барање од партнерот да ги каже своите желби може многу да ви помогне.

5. Немојте да бидете робови на рутината

Кога нешто ќе ни прејде во навика и ќе стане работа која ја правиме механички, не обрнуваме внимание повеќе, а не внимаваме ниту на процесот. Експериментирање со фантазиите, пробување на разни пози или локации за секс, како и играње улоги може да ви отвори нови видици и да ви помогне да останете фокусирани.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris