Неверојатно дејство на циметот. Како тој влијае на главоболката и ПМС-от

2 јуни, 2020
цимет


Мирисот на цимет има вистински терапевтски ефект, и невозможно е да се замисли топла семејна атмосфера без овој зачин. Циметот е неизбежна состојка што ја додаваме во колачи, наш омилен пијалок или ставаме во домашна маска за лице и тело. Покрај тоа што е толку ароматична, таа е исклучително здрава храна, која ни помага да се опуштиме и да го зајакнеме имунитетот.

Ги ублажува симптомите на ПМС

Ако додадеме повеќе цимет во нашата диета, борбата против сите симптоми на ПМС може да биде многу поедноставна. Циметот ја ублажува болката и ја намалува напнатоста, што понекогаш може да биде голем проблем. Со цимет значително се намалува менструалната болка, што е особено добра вест за жените кои претпочитаат да изберат природни состојки наместо лекови.

Помага при лекување на полицистични јајници

Исклучително голем процент од жени се соочуваат со проблем на полицистични јајници, што исто така влијае на менструалниот циклус. Со помош на овој здрав зачин, ќе го подобрите балансот на хормоните и ќе го регулирате циклусот.

Тоа нè одржува млади

Циметот го зајакнува нашиот природен колаген, што ја прави кожата еластична, убава и млада. Тоа нè штити од лошото влијание на слободните радикали, кои се ослободуваат од храна и го олеснува стресот, што има позитивен ефект врз изгледот на нашата кожа.

Помага при губење на тежината

Циметот помага во согорувањето на маснотиите. Храната ќе има побогат вкус со цимет, а килограмите нема да се акумулираат. Со исполнетоста и интензитетот на вкусот што му го дава на храната, брзо ќе нè засити, така што нема да внесуваме големи количини на храна.

Го одржува здравјето на забите и непцата

Циметот има силен антибактериски ефект, кој ќе ги заштити забите и непцата од воспаление и распаѓање.

Ја подобрува меморијата

Оваа храна помага кога станува збор за меморија и концентрација. Со секојдневно консумирање цимет, нашата продуктивност ќе биде уште поголем предизвик.

Олеснува главоболки

Преоптоварувањето со дневни обврски, недостаток на сон, останување во зачадени простории и многу други причини создаваат притисок што резултира во главоболки. Релаксирањето со шолја топол чај со додавање цимет, а особено во комбинација со мед, ќе направи да се чувствуваме подобро.