Нов тест за корона заснован на принципот на тест за бременост: Резултати готови за една минута и нема повеќе самоизолација?

22 ноември, 2020
test-za-trudnocu-830x0

Социјалното растојание, самоизолацијата и карантинот можеби не треба да бидат толку строги во иднина

Периодот на карантин, односно самоизолација од 14 дена за оние кои биле во контакт со заразени од коронавирус, може да биде пократок благодарение на едноставен комплет за тестирање што работи на принцип на тест за бременост.

Следната недела шемата ќе биде тестирана на здравствени работници во Ливерпул, кои ќе се вратат на работа доколку тестовите покажат негативни резултати.

Ова би значело дека времето на карантин може да се намали за оние кои биле во контакт со некој што е заразен и дека бројот на изолирани би можел да се преполови.

Комплетите, кои даваат резултати во неколку минути, ќе се користат за идентификување на неидентификувани контакти и нивно ослободување од задолжителен 14-дневен карантин.

Доколку е успешен, овој метод може да се користи ширум Светот.

Експертите ја опишаа шемата како начин да се избегне понатамошно „уништување на општеството и делови од економијата кои се важни во овој критичен период“.

Професорот Калум Семпл, медицински експерт, епидемиолог и член на SAGE на Универзитетот во Ливерпул, изјави за Тајмс дека плановите „ќе ги ослободат клучните работници да ги извршуваат своите должности“.

– Ако земете за пример противпожарно возило со шест лица, а возачот е ковид-позитивен, тогаш петте лица што седат зад него мора да бидат во карантин 14 дена. Помина долго време. Во овој случај, пожарникарите ќе користат брз тест секој ден пред да одат на работа, а со тоа нема ризик инфекцијата да се шири понатаму – заклучи тој.

Двонеделниот карантин има за цел да спречи понатамошно ширење на инфекцијата кај сите оние кои биле изложени на вирусот и се изложени на ризик да се инцизираат.

Ова е максимален период за манифестација на симптоми, но многу студии покажаа дека повеќето заразени луѓе покажуваат симптоми и до пет дена откако ќе се заразат.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi