Откриваме СЕДУМ ЧЕКОРИ за да спречите појава на акни поради носењето маска!

3 декември, 2020
акни

Сите овие денови забележавме иритација на кожата во пределот покриен со маската, има досадни мозолчиња кои се појавуваат како реакција на фактот дека порите ни се затворени, и не треба да заборавиме на болката во ушите, што се јавува поради напнатоста на лентата со што ја поправаме маската на лицето. Сите овие се мали проблеми во споредба со можна инфекција, но не се занемарливи, па затоа се обидовме да ги решиме …

 1. Миете го лицето
  Експертите препорачуваат лице да се мие двапати на ден со благи производи, бидејќи првиот чекор кон поздрава кожа е да се развие рутина за нега на кожата. Бидејќи имате засилена хигиена на рацете, мора да го сторите истото со кожата на лицето. Кога ќе го прифатите тоа како реалност, исто како и честото миење раце, тогаш ќе ви биде полесно да го примените.
 1. Материјалот е важен
  Маските кои целосно го запечатуваат лицето и не и дозволуваат на кожата да дише ќе акумулираат најмногу себум и ќе имаат најголем контакт со вашата кожа. Иако се можеби најефективната и најдобрата заштита, тие се и најмногу иритирачки за носење. Се препорачуваат лесни маски за постелнина или памук, а она што треба да го избегнувате во широк спектар се материјали како што се синтетика, полиестер и најлон, бидејќи тие предизвикуваат зголемено потење на кожата на лицето.
 1. Често миење на маската
  Маските од платно треба да се мијат секој ден, а медицинските маски мора да се менуваат секојдневно. За најдобра дезинфекција, најефикасно е да ги измиете во машина со детергент или да ги варите, па ќе бидете апсолутно сигурни дека сте ги уништиле сите бактерии и вируси.
 1. Оставете го вашето лице да дише
  Скоро секој дерматолог препорачува дека е добра идеја да го задржите лицето малку без маска за да може кожата да дише, но, се разбира, доколку сте во безбедна средина, почитувајќи ги правилата за социјално дистанцирање. Дерматологот Ендру Алексис препорачува пауза од 10-15 минути од носењето маска на секои четири часа, додека некои лекари тврдат дека не е потребно да ја носите маската ако сте сами дома или во автомобил, но затоа е неизбежно да работите цел ден со маска на лицето.
 1. Користете подобра крема за лице
  Некои креми и лосиони можат да придонесат за бариера помеѓу вашата маска и кожата на лицето. Препорачливо е да користите креми кои не ги заглавуваат порите, како и оние со додавање на глицерин и хијалуронска киселина. Избегнувајте лосиони со силни мириси, а доколку имате сува кожа, вазелинските креми се најдобриот избор. Имајте на ум дека некои креми исто така можат да ја влошат состојбата на вашата кожа.
 1. Шминка под маската – НИКАКО
  Потребата за објаснување во овој случај е излишна. Треба да заборавите на шминката во областа каде што ја носите маската, тврдат дерматолозите и додаваат дека е дозволено шминкање само на очите и пудра во прав на носот и челото. Било кои кармини и сјај за усни само ќе ги влошат работите.
 2. Зборувајте со дерматолог
  Ако акните или осипите станат поупорни и посериозни, а домашните третмани не даваат резултат, најдобро би било да разговарате со вашиот дерматолог. Ако вашиот проблем е малку поголем, најдобро решение е дерматологот да препише терапија, односно лекови за решавање на кожни проблеми. Никогаш не обидувајте се да го решите проблемот со стискање или притискање, бидејќи постои опасност од трајни лузни на вашата кожа.
Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris