Овие 10 грешки ги прават скоро сите парови, а тие не се ни свесни дека можат да бидат фатални за врската!

6 декември, 2020
ПАРОВИ

Без разлика дали сте во долга врска или само што почнувате да гледате некого и дали имате завидно сексуално искуство или сте почетник – сигурно ќе направите барем една грешка во кревет.

Експертите за секс и врски ги издвоија најчестите грешки што ги прават паровите кога ќе се најдат „еден на еден“.

  1. Мислите дека сè треба да изгледа како на филм
    Филмот не е реалност. Оставете ги вашите очекувања да бидат реални и кога станува збор за вас и кога станува збор за вашата „втора половина“.

Особено, не очекувајте „карактеристичен секс“ во кој сè работи совршено.

  1. Се срамите да кажете што сакате

Можеби звучи смешно, но тоа е вистина: паровите почесто ќе се согласат да бидат интимни отколку да зборуваат за тоа.

Многу парови се срамат да зборуваат за секс поради нивните сексуални склоности и потреби и чувствуваат дека не можат да разговараат за тоа со партнерот. Без добра комуникација, паровите често имаат секс кој се чини дека е испишан или повторувачки и незадоволен, вели Алекс Чинкс, лиценциран клинички психолог и клинички сексолог.

3.Мислите дека „другата половина“ не ужива, затоа што не сте привлечни
Луѓето имаат тенденција да се чувствуваат навредени или засрамени доколку нивниот партнер не доживее кулминација. Тие исто така сметаат дека „грешката е во нив, бидејќи тие не се доволно привлечни“.

„Ништо нема да ја убие страста како лутина“, вели Александра Катехакис, клинички директор во Центарот за здрав секс во Лос Анџелес. – Наместо тоа, бидете љубопитни и трпеливи да пробате што ве возбудува, а што ја возбудува вашата „втора половина“.

4.Очекувате „другата половина“ секогаш да ги исполнува вашите желби
Секој има свој начин на водење љубов што најмногу му се допаѓа. Но, ако секогаш инсистирате дека „другата половина“ ги исполнува вашите желби и не сакате да возвратите со иста мерка, може да има проблеми.

„Премногу луѓе претпоставуваат дека нивните партнери автоматски ќе уживаат во интимност на ист начин како и тие“, вели Катехакис.

Таа советува да одвоите време пред да влезете во спалната соба за да имате безбеден, сочувствителен разговор за вашите желби и очекувања. Дури и ако сте заедно со години, преференциите на вашиот партнер може да ве изненадат.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi