Овие намирници ги користела Клеопатра за својата убавина: Истите може да се најдат и денес, ОВА е целиот список!

25 октомври, 2020
482283_nega-drevnih-dama_ls

Фараоните и владетелите како познатите Нефертити и Клеопатра внимателно го дизајнирале својот изглед – познато е дека Египќаните биле едни од првите народи кои започнале да користат шминка. Дури и во античко време, младинскиот изглед беше императив.


Дневна доза на алое вера ќе направи чуда за вашата кожа. Иако секогаш е најдобро да се отстрани малку гел од свежо растение од алое вера, можете да купите и производ со висока содржина на оваа состојка. Сепак, проверете дали е свеж и дека не му се додадени никакви хемикалии. Значи, секогаш одлучувајте се за органската верзија на производот

Смола

Оваа миризлива смола е моќна, но помалку позната состојка од египетскиот свет на убавина. Египќаните и денес широко го користат, но се чини дека остатокот од светот не е запознаен со чудата на смолатаа и неговите анти-старечки својства. Смолата има бројни употреби во египетската медицина и парфимерија. Покрај тоа што е позната по нејзината употреба како аналгетик, корисен е и при лекување на чиреви, настинки, болки во артритис, сифилис и грчеви. Смолата е богата со природни витамини А, Б, Ц, Д и К, покрај тоа е одличен извор на хранливи материи како калиум, калциум и магнезиум. Редовната употреба на смола на лицето го подмладува, ги прави заздравувањето на раните и ги спречува брчките. Масирајте го на лицето за да ја подобрите циркулацијата, тенот и цврстината на кожата.


Розова вода

Денес, розовата вода е многу популарна состојка за убавина, и поради нејзината арома и поради чудото што и го прави на вашата кожа. Редовната примена на розова вода може да направи чуда за лицето. Розовата вода е одлична и во борбата против ензимите еластаза и колагеназа, кои ја оштетуваат вашата кожа. Покрај тоа, тој е исто така моќен лек за црвенило, иритација, дамки и фини линии на вашата кожа. Ќе изгледате свежо исто како пупка од роза.

Бадеми

Неколку бадеми на ден ве прават попаметни. Но, дали знаевте дека составот на бадемите не е добра само за вашиот мозок? Има одлични својства кои им користат на вашето лице, кожа и коса исто така. Тоа е одлична состојка против стареење бидејќи ги намалува брчките, ја хидрира кожата и ја прави мека. Покрај тоа, ги отстранува нечистотиите од порите и спречува појава на акни и мозолчиња. Масирајте неколку капки масло од бадем на лицето секој ден и брзо ќе го забележите ефектот.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum