Препознајте ја зависноста од љубов и лошите врски и ослободете се од неа!

1 ноември, 2020
дада

Запомнете, туѓото однесување не ве одредува вас, туку нив. Секогаш имајте го тоа на ум. Не поврзувајте се себе си и своето однесување со тоа како се однесува вашиот партнер, не обвинувајте се себеси затоа што негативните работи што ги прават другите се одраз на нивниот лош карактер, а не последица на туѓите постапки. Токсичните партнери знаат вешто да манипулираат, но на вас е да одолеете.

Обрнете внимание на монолозите што ги водите со себе во мислите и на вашето однесување. Преземете ја одговорноста за вашите реакции. Ако престанете да се допаѓате себеси и она во што се претворате, време е за промена.

Бидете свесни за вашите слаби точки, поставете граници и држете се до нив. Воопшто не е лесно, но потребно е. Пример за таква граница може да биде тоа што повеќе нема да го толерирате себичното однесување на вашиот партнер и неговото или нејзиното непочитување на чувството за неговото однесување.

Запрашајте се дали го заслужувате тоа или дали сте повредни од тоа и заслужувате подобро.

Исто така, ако се чувствувате тажни, вознемирени или лути повеќе од 20 проценти од времето поминато со вашиот партнер, тогаш запрашајте се зошто останувате во таа врска. Овие се стари, лоши обрасци на однесување и можеби е време да побарате стручна помош во справувањето со старите трауми кои предизвикуваат да не успеете да живеете нормално, но постојано сте склони кон лоши врски.

Научете да се сакате себеси и не ги игнорирајте знаците на предупредување
Кога ќе започнете да се грижите за себе и да ги ставате своите потреби и среќа на прво место, тогаш ќе започнете да се сакате сè повеќе и вашата самодоверба ќе расте. Си повторувате дека сте вредни и дека заслужувате подобро, заслужувате да бидете среќни и сакани.

Поврзете се со вашето внатрешно дете.Запомнете, ваша работа е да се грижите за вашето внатрешно дете, а не за нечија друга.

Престанете да го оправдувате лошото однесување на вашиот партнер. Ако нешто не е во ред и се чувствувате така, иако можеби не сакате да го признаете тоа во тоа време, запишете го тоа чувство во тетратка. Запомнете, токсичен партнер никогаш нема да се промени на подобро, туку на полошо.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi