Причини да не ги фрлајте петелките од јагодите, лечат повеќе болести

16 мај, 2020
jagode_2-1

Важно е да конзумирате јагоди кои се органски растени. Оставете ги да се исушат и нека бидат ваша резерва на витамини и корисни состојќи во зимата. Петелките и ливчињата од јагодите имаат поголемо количество на витамин Ц отколку самиот плод, а ги содржат и истите микроелементи.

Што лечат?

Чајот од петелки и ливчиња од јагоди, како и самите јагоди го подобруваат нервниот систем и делуваат за намалување на стресот, заморот, депресијата, крвните болести и подобрување на состојбата на бубрезите.

Според др. Попов најважно е: „да се користат петелк,и од дворски или уште подобро шумски јагоди. Една кафена лажица ,иситнети петелки се додава на зовриена вода по што треба да отстои ,20 минути и да се пие добиениот напиток три пати на ден бидејќи е ,моќен лек против онколошките заболувања“.

,Петелките може да се користат и за подмладување на вашата кожа, а ,во некои комбинации и за припрема на мски за лицето и вратот.,

Исто така се користат и за подобрување на растот на косата во комбинација со сок од каланхое и тегавец.

Овие зелени растенија исто така помагаат и со дијабетот, бидејќи го нормализираат нивото на шеќерта во крвта.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi