Прв интимен однос со партнерот: Што не треба да правите?

4 септември, 2020
партнер

Сексот е една од најинтимните работи на светот, а за многумина ова не е само физичка активност, туку и ментално искуство што може да ја зајакне врската. Првото сексуално искуство обично е доста стресен и возбудлив настан, кој лесно може да тргне наопаку.

Затоа е важно да обрнете внимание на многу работи, за да уживате во безбеден и пријатен прв секс.


Што треба да направите

Ако ви е прв пат, големи се шансите ова да биде едно од најубавите искуства во вашиот живот, но за да ги искористите сите свои привлечности, треба да ги следите следниве совети.

– Бидете потполно сигурни дека и вие и вашиот партнер навистина сакате да имате секс – Користете заштита и следете ги основните правила


– Првиот секс треба да го имате со некој со кого сте емотивно компатибилни, бидејќи ќе се чувствувате многу подобро отколку со личност со која сакате само привремено задоволство

– Треба да ви биде пријатно, и мора да вложите напор и да ја направите и другата страна да се чувствува на истиот начин – Полека препуштете се на оваа магија, а најдобриот начин да го направите тоа е предиграта

– Слободно комуницирајте со вашиот партнер за време на врската, бидејќи тоа може да ве направи побезбедни и да го зголеми сексуалното задоволство

Што не смеете да правите?

Мора да бидете свесни дека постојат работи што мора да ги спречите, за да не се уништите себеси и вашиот партнер во посебна вечер.

– Ако не сте сигурни дека другата страна е подготвена за секс, разговарајте и внимателно прегледајте го теренот

– Не грижете се премногу за тоа што ќе се случи, вие едноставно создавате непотребна вознемиреност

– Немајте премногу големи очекувања, за да не бидете разочарани


– Не обидувајте се да изведувате премногу комплицирани пози, само затоа што мислите дека тоа ќе го задоволи вашиот партнер

– Потребно е жените да не се потпираат на апчиња за контрацепција за прв пат, но најдобро е да користите кондом за време на секс

– И последно: Ако мислите дека не сте подготвени, не брзајте. Нема погрешно време за првиот секс, и ќе се чувствувате кога навистина ќе дојде тоа време.