Руска воена медицинска академија: Заразените од коронавирусот треба да се хранат вака!

24 јули, 2020
corona food

Оние заразени со Ковид-19 треба да се придржуваат кон режимот на исхрана како во случај на гастритис, препорака на експерти од Руската воена медицинска академија Киров.

Лекарите укажуваат дека во случај на заболување од корона вирусот, е неопходно препишување диета бр. 2 според системот на Пезнер, кој е индициран за гастрични заболувања, особено гастритис и колитис.

Оваа диета обезбедува ограничен внес на многу сварливи влакна, млеко, зачинета храна и зачини. Исто така, не се препорачува чоколадо, пушено месо, конзервирана храна, солена риба, масно месо и производи од брашно.

Храната треба да се зема во пасирана форма и диетата вклучува каша, сирење од млада крава, кефир, зеленчук, посна живина, риба, тост леб и печени јаболка.

„За време на периодот на пресметување (обновување), се препорачува диета # 15, која практично нема ограничувања и е споредлива со вообичаената диета. Дополнително се додава витамини, аскорбинска киселина до 600-900 мг на ден, како и витамин П за зајакнување на ѕидовите на крвните садови до 150-300 мг на ден“, се вели во препораката на руските лекари.

Советскиот научник Мануил Исакович Певзнер развил диетален систем во 20-тите години на минатиот век, кој се користел за лекување на голем број на болести. Овој систем вклучува скала диети од 1-15, прилагодена на специфичен вид на болест.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi