САМО ОВОЈ процент на алкохол успешно ги убива бактериите!

22 декември, 2020
kelly-sikkema-iHYs3h94MNE-unsplash


Алкохолот убива микроби, сè додека растворот што го користите го има вистинскиот процент на алкохол. Средствата за дезинфекција на рацете треба да имаат 60% до 95% алкохол за ефикасно дејство против микробите и бактериите. Растворите за дезинфекција врз основа на алкохол треба да имаат најмалку 70% алкохол и може да се користат за чистење работи како што се површините на работната маса, прекинувачите за светло и мобилните телефони.

Недостиг на алкохол и дезинфекциски средства во Швајцарија – Kurir.mk

Бактерии, вируси, габи се видови на микроби кои можат да шират инфекција и болести. Имунолошкиот систем може да ве заштити од овие микроби во повеќето ситуации, но исто така можете да преземете дополнителни превентивни мерки за да се заштитите. Алкохолот се користи како средство за дезинфекција на рацете уште од 1888 година, пишува Инсајдер. Иако миењето на рацете со сапун и вода 20 секунди е секогаш пожелно, средство за дезинфекција на рацете може да биде добра алтернатива.

Почна зачестена дезинфекција во сите државни институции – Лидер

Како да користите алкохол за да ги уништите микробите

Повеќето производи за чистење, средства за дезинфекција и средства за дезинфекција на рацете содржат доволно алкохол за уништување на микробите. “Алкохолни раствори што содржат најмалку 70% алкохол треба да бидат ефикасни за дезинфекција. Проверете ја етикетата за да бидете сигурни пред употреба”, советува Весоли. За да се ослободите од микробите, ЦДЦ препорачува чистење на предмети што често ги допирате, како што се прекинувачи за светло, рачки и славини, што можете да ги допирате и дома и на работа.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris