Со овој напиток се лекува алергија на полен: Симптомите исчезнуваат преку ноќ!

27 април, 2020
kopriva caj

Традиционалната медицина уште еднаш докажува колку е моќна. Овој народен лек многу брзо ќе ги ублажи симптомите на алергија и ќе ви донесе олеснување.

Пролет, сезона која скоро сите со нетрпение ја очекуваат, но за некои тоа значи уште една сезона на справување со алергии. За среќа, природните лекови имаат моќ да стават крај на овие проблеми.

Кивање, чешање, црвенило и течење на носот се само некои од непријатните симптоми на алергија на полен. Тие често се придружени со гушење на дишните патишта, притисок на синусите, раздразлива кашлица и гребење на грлото.

Моќната коприва ги елиминира овие појави

Оваа медицинска билка се користи со векови во фитотерапија. Лисјата од коприва, меѓу другото, содржат природни блокатори кои го спречуваат производството на хистамин. Поради оваа причина, тие имаат поволен ефект врз проблемите предизвикани од алергиски реакции.

Најдобар начин да ги искористите сите придобивки и бројните лековити својства е да користите коприва на следниов начин:

Неколку свежи лисја во 250 ml зовриена вода и оставете да отстои 30 минути, а потоа исцедете. Овој пијалок се пие 3 пати на ден.

Освен како пијалок, овој лек може да се користи и за инхалирање.

Третата опција вклучува употреба на екстракт (тинктура) од коприва:

Промешајте 20 до 30 капки во вода или природен сок. Пијте го овој напиток еднаш дневно за превенција, а за ублажување на постојни проблеми консумирајте три пати на ден.

Покрај копривата и чајот од ѓумбир се покажа како ефикасно решение во борбата против алергијата на полен. Редовната примена значително ќе ги ублажи проблемите.