Сонцето станува сè појако, а кожата сè поосетлива – ние ви нудиме 3 природни начини за отстранување на пегите од лицето!

29 јуни, 2020
sydney-tremaine-41WoQFWSE1I-unsplash-1536x1022

Јаболков оцет
Потребно ви е:
– 1 лажица јаболков оцет
– 1 лажица мед
Измешајте ги овие две работи и нанесете ги на пегите. Оставете го да отстои 20 минути, а потоа исплакнете го. Правете го ова секој ден. Маличната киселина делува како ексфолијант на потемнетите клетки на кожата, го отстранува површинскиот слој и ги осветлува.


Сода бикарбона и рицинусово масло
– 2 капки рицинусово масло
– 1 прстофат сода бикарбона
Измешајте ги состојките и нанесете ги на пегите на лицето. Оставете ја смесата да отстои до еден час и повторете го третманот 2 пати на ден. Сода бикарбоната ги отстранува површинските мртви клетки и темните клетки. Рицинусово масло за лице ќе ве воодушеви со неговото моќно својство на избелување.


Лимон
Сокот од лимон е наједноставниот начин за отстранување на пегите од лицето. Сè што треба да направите е да го нанесете исцедениот сок на лицето со помош на памук. Оставете го да отстои 15 минути, а потоа исплакнете. Познато е дека лимонот има силно својство на избелување.