Сонувате нешто сочно и секси? ОВА се значењата на жешките соништа!

13 септември, 2020
сон

Жешките соништа воопшто не се вообичаени, но тие нè заинтригираат затоа што обично не шокираат со нешто што не го сакаме или што навистина не го сакаме. Проверете што всушност значат вашите секси соништа

Зачудете се од чувството на пријатно блаженство – штотуку доживеавте луда страсна ноќ со еден од најневеројатните љубовници во вашиот живот. И додека, сè уште „буцкаво“, се сеќавате на деталите од сонот, ви станува јасно дека никогаш не сте го виделе лицето на тој божествен партнер.

– Сонот за секс со партнер без идентитет ви овозможува да бидете слободни и да разберете што навистина можете да доживеете ако ги исчистите мислите од стравови, грижи и оптоварувања. Повторувањето на спиењето е знак дека, ако научите да го оставите товарот на мислата надвор од спалната соба, значително ќе го подобрите вашиот сексуален живот – вели психологот др. Жилијан Холовеј, автор на „Целосни сонувачи“.

Но, секс соништата не се многу чести – мажите ги сонуваат само девет пати годишно во просек, открило студија во Хонг Конг. Повеќето од испитаниците главно сонувале за класичен секс или предигра, со непозната жена, третина од сексот со убав учител и десет проценти од нив со сопствената мајка. Околу 12% од хетеросексуалните млади мажи имале хомосексуални соништа.

Бидејќи сексот е една од најчестите мисли на мнозинството, од резултатите може да се заклучи дека соништата не се континуирано продолжување на мислите, желбите или искуствата од секојдневниот живот – тврди американскиот невролог д-р. Патрик Мекнамара.

Прекинат секс знак е „натрапник“

Ако сонувате дека ве прекинува среден секс од член на семејство, шеф или некој друг, а вие, иако сте лути и засрамени, разговарате трезвено со маж, веројатно чувствувате дека надворешните „натрапници“ туркаат во вашата врска (приватно време). Овие можат да бидат, на пример, работни или семејни очекувања, вели др. Холовеј.

Избегнување на пречки

Ако сте емотивно оддалечени од партнерот или сте ја прекинале врската, би можеле да сонувате дека се обидувате да водите љубов со вашиот партнер, но поради разни пречки (луѓе, настани) не успеете, вели психологот.

Неисполнети копнежи

Вие сте во клинч со идеален партнер, но на врвот на страста партнерот исчезнува. Тој сон, објаснува експертот, укажува на страста што партнерот не успева да ја задоволи. На пример, вие ја сакате спонтаноста, а вашиот партнер го презира.