Срцевиот удар и срцевите заболувања одземаат многу животи: Бидете сигурни дека правилно се однесувате кон срцето

11 октомври, 2020
1321078

Тешко е чувството кога другите би го кршат срцето со своето однесување, но уште полошо е кога се однесувате неодговорно кон сопственото срце. Овие се едни од најчестите грешки што ги правиме и можат да бидат фатални за нашиот витален орган, без чија работа не би постоеле.

Не сте запознаени со симптомите на срцев удар

Ако мислите дека сцената кога човек дава, го зграпчува срцето и паѓа е единствениот показател за срцев удар, време е да побарате дополнителна едукација надвор од светот на филмот. Срцевите удари, пред сè, не влијаат само на мажите, туку кај жените симптомите се помалку драматични.

Иако тие можат да бидат суптилни, но не помалку смртоносни, овие знаци на срцев удар се аларм и за мажите и за жените веднаш да побараат медицинска помош:

  • непријатен притисок или чувство на исполнетост во градите што трае неколку минути или исчезнува и повторно се појавува
  • болка што продира во рамото, вратот, вилицата или која било рака
  • отежнато дишење што може или не може да ја придружува болката во градите
  • ладна пот, повраќање и гадење, екстремен замор или вртоглавица.

Се сметате себеси за премногу млади за мозочен удар

Пецкање во ваши раце, неартикулиран говор … Можеби знаете дека ова се симптоми на мозочен удар, но нема да обрнете внимание на нив доколку сте помлади, а тоа е голема грешка. Кај лица под 45-годишна возраст мозочниот удар е во пораст. Имено, студијата покажува дека стапките на хоспитализација кај жени на возраст од 18 до 34 години поради акутен исхемичен мозочен удар се зголемиле за скоро 32 проценти во тој период. Научниците сметаат дека тоа има врска со зголемувањето на нивото на холестерол, пушењето, високиот крвен притисок и дебелината. Американците имаат пригодна и лесна за паметење кратенка за препознавање на мозочен удар – БРЗО: Откачување на лицето, слабост на рацете, говорни тешкотии и време за повик на 911 (време е да се јавите на 194).

Чести изливи на гнев

Дали поцрвените сега кога ќе ви ја одземат предноста во сообраќајот или, пак, херојот на вашата омилена фудбалска репрезентација ја испраќа топката длабоко во трибините наместо во противничката мрежа? Неконтролираниот гнев ги зголемува шансите за проблеми со срцето, бидејќи кога ќе се налутите, вашето тело е преплавено со хормони на стрес и покрај црвенило на лицето, тие го забрзуваат срцето и го зголемуваат крвниот притисок. Хронично лутите луѓе се изложени на значително поголем ризик од кардиоваскуларни заболувања, и ако сте маж, поголема е веројатноста да добиете ваков бес. Иако гневот е потполно природен, нападите на гнев не се добри за вас и можат да направат данок. Побарајте стручна помош за управување со гневот и чувствата воопшто, и иако никој не може да тврди дека ова ќе спречи мозочен удар, тоа ќе ви помогне да живеете помирно.

Срцето ви е скршено

Смртта поради скршено срце може да изгледа како одлична фраза за романите, но таа навистина постои. Синдромот на скршено срце е предизвикан од голем стрес, како што е смрт на некој близок или раскинување на љубовна врска. Оваа привремена состојба на срцето се нарекува и кардиомиопатија и ја намалува способноста на срцето да пумпа крв нормално. Среќна околност е што синдромот на скршено срце може да се излечи и обично поминува за неколку недели. Обидете се да не се справувате со стресот да изгубите некој близок самостојно и да побарате помош од лекар на кој му верувате, терапевт, пријател или семејство.

Слушате хеви метал

Тешки метали промовираат пумпање крв, но тоа што го прави не е добро за вашето срце. Студија на Универзитетот во Фиренца покажа дека пациентите со проблеми со крвниот притисок значително се подобруваат откако секојдневно слушаа класична, келтска и индиска музика и вежбаа бавно дишење половина час. Не мора да се откажувате од вашиот омилен жанр, но понекогаш додајте го малку Моцарт во вашата музичка листа.

Премногу спиете

Една студија спроведена во Велика Британија го поврза сонот повеќе од девет часа во текот на ноќта со 30% поголем ризик од рана смрт, а дремувањето во текот на денот може да биде исто толку опасно. Американското здружение за геријатрија открива дека жените кои дремат секој ден имаат 58% поголеми шанси да умрат од кардиоваскуларни болести. Седум до девет часа ноќен сон е идеален за здравјето.

Седите премногу

Работата на работна маса, возењето до работа и релаксирањето пред ТВ на каучот имаат висока цена. Студија на австралиски научници го поврза секој час поминат во гледање телевизија со 18% поголем ризик од смрт од кардиоваскуларни болести. Истото зголемување на ризикот го даваат две пушени цигари. Не мора да се откажувате од омилената серија, но направете пауза помеѓу епизодите, станете, истегнете ги мускулите или трчајте.

Премногу си сериозен

Ако чувствувате дека ја носите целата тежина на овој свет на рамената, малку смеа нема да ви штети. Истражувањата покажуваат дека смеењето е поврзано со хемиски промени во организмот кои го намалуваат стресот и ја зголемуваат толеранцијата на болка. Возрасните над 60-годишна возраст, покажа студијата, доживеале зголемување на густината на минералите на коските со учество во неделни “групни сесии за смеа”. Наодите од студијата исто така ги поврзуваат луѓето со смисла за хумор со 73 проценти помал ризик да умрат од срцеви заболувања. При избор на филм или серија за гледање, изберете комедија наместо мрачен документарец.