Студијата откри зошто голем број пациенти не чувствуваат никакви симптоми на ковид!

14 декември, 2020
сим

Од губење на сетилото за мирис, икање до многу потешки невролошки компликации, симптомите на заболените се сосема различни.

Исто така, постојат случаи на асимптоматско пренесување на вирусот во кои лицето нема симптоми. Иако нема конкретни докази зошто некои луѓе се асимптоматски, ризикот од асимптоматски пациенти може да биде поопасен од другите.

Додека асимптоматските пациенти се опоравуваат многу полесно од другите, асимптоматските носители можат да бидат изложени на висок ризик за ширење на ковид-19, бидејќи тешко се откриваат. Постои уште една причина зошто асимптоматските пациенти се единствени кај ковид-19 и не им предизвикува никакви болки, во споредба со другите пациенти, откри студија спроведена во САД.

Студија на Универзитетот во Аризона, САРС-ЦОВ-2, смртоносен вирус што предизвикува инфекција со ковид-19 кај луѓето, всушност може да влијае на одредени клетки во телото кои ја ублажуваат болката и затоа пациентите не чувствуваат никакви симптоми, пишува Times of India.

Неодамнешното истражување открива и зошто асимптоматските пациенти не чувствуваат никакви симптоми, но продолжуваат да ја шират инфекцијата во голем број.

Според д-р Рајеш Кана, професор на Медицинскиот факултет во Тусон, причината зошто некои пациенти немаат симптоми е затоа што вирусот може да предизвика намалување на болката, особено во раните фази. Бидејќи ваквите пациенти не чувствуваат никакви промени, тие можат да се однесуваат нормално и со тоа да го пренесат вирусот понатаму, свесно или несвесно. Исто така, треба да се има на ум дека најраните денови на инфекција се оние кога некое лице е најзаразно.

Студијата, која наскоро ќе биде објавена во списанието PAIN, меѓународната асоцијација за студии на болка, тврди:

“Има многу смисла дека можната причина за големото ширење на ковид-19 е што шетате рано затоа што се чувствувате добро и немате болка. Имате вирус, но не се чувствувате лошо затоа што нема болка. Ако можеме да се докаже дека намалувањето на болката е она што предизвикува ширење на ковид-19 е огромна работа “, се вели во студијата.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris