Тропски детокс пијалок од морков и ананас

15 мај, 2020
detoks

Исчистете го вашиот организам и уживајте во одличниот вкус на здравиот пијалок од овошје и зеленчук. Комбинирањето моркови со вашето омилено овошје ќе има големи придобивки за вас и вашите најмили.

Повеќето од нас уживаа во разна, честопати нездрава храна за време на изолацијата и карантинот. Сепак, дојде време да излеземе надвор, а многумина од нас добија неколку вишок килограми. Не очајувајте, вратете се на редовна и правилна исхрана, а со тоа ви предлагаме и освежувачки пијалок за детокс.

Морковите се полни со бета-каротин и витамин А, како и витамини Б, К и калиум. Во комбинација со други супернамирници, добивате одличен детокс за организмот.

Потребно ви е:

  • зелено јаболко
  • половина чаша сецкан ананас
  • две поголеми моркови
  • две парчиња свеж ѓумбир

Подготовка:

– Измијте ги сите состојки, излупете и исецкајте ги на парчиња. Направете пијалок од сите состојки во соковникот.

Уживајте во здравиот и вкусен пијалок за детоксикација!