Безуспешно се обидувате да се ослободите од „гускината кожа“?

17 јули, 2020
ооооооо

Додека некои ја споредуваат оваа кожа со јагоди, други исто така ја нарекуваат гускина кожа. Како и да го наречете, факт е дека овој проблем најчесто се јавува поради запушените пори и фоликулите на влакното, а многумина го поистоветуваат со осип што се јавува после бричење. Сега, кога потоплите денови конечно пристигнаа и сакате да облечете нешто пократко, веројатно сакате да се ослободите од таа кожа, ако ја имате. Најчесто се јавува кај луѓе кои имаат потемен тен, но може да се појави кај секој како резултат на сува кожа, акни или фоликулитис. Користењето на испакнат жилет го прави овој проблем уште полош. Па, засега нема „научно решение“ во врска со овој проблем, но можете да пробате неколку решенија за дома кои барем ќе го олеснат изгледот на гускина кожа.


Најдобар совет е да направите пилинг на кожата. За овој проблем често се користи лажица сода бикарбона измешана со вода, а оваа мешавина се нанесува на посакуваниот дел од кожата за да дејствува три до пет минути. Потоа исплакнете со ладна вода. Можете исто така да измешате сода бикарбона со млеко и да ја направите истата постапка. Друга опција е да се измеша две лажици шеќер со гел од алое и да се меша додека не стане густа паста. Исплакнете со млака или ладна вода и потоа нанесете навлажнувачко млеко за тело.

Гускина кожа, исто така, може да се појави како резултат на “неправилно” бричење, што доведува до внатрешни влакна. За да го спречите ова, наполнете ја кадата и држете ги нозете во вода десет минути пред бричење, или наместо тоа, хидрирајте ги со масло од кокос. Дерматолозите исто така советуваат да користите тоник со салицилна киселина за да се отстранат мртвите клетки на кожата и да се отворат порите. Ако повторите некој од овие третмани, оваа кожа треба да исчезне. Ако сè уште видите дека проблемот воопшто не е ублажен, разговарајте со дерматологот за да утврдите што друго може да се направи.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi