Детергентот за миење садови ја оштетува КОЖАТА: Заштитете ги рацете на најлесен можен начин

7 септември, 2020
миење

Грижете се за вашите раце

Миењето садови е една од основните домашни работи.

И ретко кој го сака.

Иако, знаеме некои што го смируваат.

Сепак, дали сте обрнале внимание на тоа колку време ги миете садовите?

Ако мислевте дека не е важно дали измивте 2 или 202 чинии – не сте во право.

И дали некогаш сте забележале дека на кожата на вашите раце и се случува нешто чудно (црвено, лупено …), но не ви беше јасно зошто?

Детергентите за миење садови се, како што знаете, полни со хемикалии.

Сосема логично, бидејќи со цел да се отстранат маснотиите и дамките поинаку.

И, како што овие хемикалии влијаат на садовите, така влијаат и на вашите раце.

Алергиски реакции

Тоа се случува. Не често, но не и невозможно.

Ако видите осип или црвенило на вашите раце – не паничете. Многу е можно тоа да се должи на детергентот за миење садови што го користите.

Обрнете внимание на тоа дали тоа се случи веднаш по миењето на садовите, а потоа при купувањето, проверете ја декларацијата на шишето и дали содржи нешто за што знаете дека сте алергични. Ако не знаете која од супстанциите може да предизвика алергиска реакција, сменете го детергентот што го користите и доколку реакцијата се повтори, задолжително консултирајте се со дерматолог.

Кожата се лупи

Ако ги држите рацете предолго и често во вода, во комбинација со детергент за миење садови, постои голема веројатност кожата да започне да се лупи. Ова се случува како резултат на “корозија” од хемикалии во детергентот.

Испукани нокти

Ако сте забележале дека вашите нокти постојано пукаат, ова се должи на комбинација на вода, детергент и миење. Лакирањето е исто така здраво за готово, но детергентот не е виновен за тоа, само миење и чистење садови.

За среќа, ова се многу решливи работи.

Детергент со мелем

Постојат детергенти за садови кои содржат и одредена доза мелем (алое вера, камилица), што ги штити вашите раце од несакани последици и хемикалии. Обидете се да го користите некое време и ќе забележите промена.

Ракавици за миење садови

Тие се прилично добро решение. Можеби е потребно време да се навикнеш, но исто така ќе ги заштити вашите раце и нокти, бидејќи тие се направени од непропустлив материјал. Што мислите, како би постапиле силните луѓе во големите ресторани ако ја изложат кожата на хемикалии секој ден?

Крем за раце

Обавезно ставете го откако ќе завршите со миење садови. Willе ја храни вашата кожа и пори, ќе ја хидрира и делумно ќе ја заштити од хемикалиите содржани во детергентот.