Еден американски дерматолог советува: Земете кромид и оцет и отстранете ги дамките од стареење! Еве како!

30 септември, 2020
стареење

Народната медицина може да го реши вашиот проблем со старечки дамки

Д-р Даг Вилсин откри моќно решение за брзо отстранување на дамките во стареење. Пегите се појавуваат и кај помладите луѓе како последица на прекумерното изложување на сонце. Мора да се консултирате со лекар ако забележите:

  • Дамките растат брзо
  • Црвенило, крварење, чешање и чувствителност на кожата
  • Дека дамките се многу темни.

Меѓутоа, ако имате едноставни дамки во староста, можете да ги отстраните и со природни рецепти. Американскиот лекар Даг Вилсин откри природно, брзо и моќно решение кое помага да се елиминираат старечките дамки.

Лекот се состои од јаболков оцет и сок од кромид.

Кромидот е богат со антиоксиданти кои ги неутрализираат слободните радикали. Иако јаболков оцет содржи алфа хидрокси киселини, тие ефикасно ги убиваат мртвите клетки и поттикнуваат појава на нов, поздрав слој на кожа. И мешањето на овие две состојки дава одлични резултати за здравјето на кожата.

Подготовка: Измијте го кромидот и исечете го на парчиња. Ставете во блендер и добро мелете. Потоа додадете домашен јаболков оцет и измешајте уште малку во блендер. Користете приближно иста количина на состојки.

После тоа, нанесете ја смесата на памучна крпа и ставете ја како компрес на рацете и местата каде што имате дамки од стареење. Оставете да делува 30 минути. Потоа темелно исплакнете ја областа со ладна вода.

Ако ви остане мешавина, чувајте ја во фрижидер во тегла до 20 дена.