Еве како подолго да го задржите бронзениот тен!

11 јули, 2020
uyuty

Од една страна, да, потемната кожа изгледа поздрава (освен ако не е претерано), така што минимум шминка е доволно за да изгледа совршено, а од друга страна, целото тело изгледа потенко. Сепак, кожата што е изложена на премногу сонце ризикува да стане изгорена, што дополнително води кон лупење. Експертите од телевизијата Leaf tv Healthy советуваат да се придржувате до овие чекори ако сакате да трае вашиот бронзен тен.


Заштитен фактор

SPF, SPF и после сè SPF. Експертите тврдат дека не треба да излегувате на сонце без заштитен фактор, најмалку 30 SPF. Нанесете на секои неколку часа, особено ако одите во вода. На овој начин, ќе ја заштитите вашата кожа од штетните ефекти на сонцето и ќе дозволите да природно да потемни.

Подготовка

Кожата исто така мора да биде подготвена за сончање. Две недели пред изложување на кожата на сонце, се препорачува да се започне со дополнителна нега на кожата. Нежно отстранете ги мртвите клетки од површината. Можете да со помош на козметика или дома, користејќи мелено кафе, шеќер, овесна каша. Негувајте ја кожата со глина или алги.

Крема за по сончање

Покрај основните масла за сончање, неопходно е да се користат засилувачи и продолжувачи на сончање, според Хит. Секоја подготовка има спектар на дејствување: активатори кои го стимулираат производството на меланин за создавање потемни нијанси, додека пролонгерите го поправаат и одржуваат тенот. Многу од овие препарати имаат висок фактор на заштита и можат да се користат за време на сончање за да се заштитат од штетните УВ зраци.

Хидратација

Основната тајна на долг тен е во внимателно навлажнување на кожата по сончање, бидејќи хидрираните клетки ќе се лупат многу побавно од дехидрираните. Важен чекор е да нанесете крем или лосион за тело после туширање, кој содржи хијалуронска киселина, пантенол, шеа путер, маслиново масло, јојоба. Користете производи за убавина кои ви помагаат да ја вратите природната рамнотежа на водата во кожата и да и дадете мекост, да спречите чувство на сувост и затегнатост. На овој начин спречувате лупење и тенот ќе трае подолго.


Витамини

Ретинол (витамин А) и аминокиселински тирозин – се главните помагачи за совршен тен и негово подоцнежно зачувување, велат од порталот Leaf TV. За само неколку недели пред одморот, започнете со употреба на витамини кои ја активираат синтезата на меланин, намалете ја чувствителноста на кожата на сонцето и зајакнете ја одбраната на клетките. Ако не сакате да користите апчиња, свртете се кон природните витамини. Конзумирајте овошје и зеленчук богато со витамини А и Е, бета-каротин: моркови, спанаќ, дињи, праски и кајсии, пиперки, домати, говедско и жолчки од јајца.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi