Како да се ослободите од непосакуваните влакна на лицето?

27 септември, 2020
Nega-na-kozata-Sto-mozete-da-napravite-bez-da-odite-vo-kozmeticki-salon-ad

Несаканиот раст на влакната на лицето кај жените обично се јавува како резултат на високи нивоа на андрогени (како тестостерон) во нивните тела. Значи, иако влакненцата на лицето не е нужно опасна за здравјето, повеќето жени, од естетски причини, сакаат да ја отстранат.

Електролиза, отстранување со ласер или депилација се едни од опциите за отстранување на влакна на лицето, но бидејќи споменатите техники можат да бидат скапи, па дури и болни, добро е да се знаат алтернативни решенија. Најдобриот дел е тоа што сигурно ќе можете да ги најдете сите овие препарати токму во вашиот дом.

Овесна каша, мед и сок од лимон

Овесната каша е одлична за разни непријатни кожни состојби како што се чешање и иритација, а особено е добра за пилинг. Кога се мешаат со мед и сок од лимон, тие помагаат и при отстранување на влакна. Треба да ги измешате сите овие состојки во паста, да се мачкате во влакнестиот дел и да ги оставите таму 15 минути. По околу еден месец ќе видите резултати.

Шеќер, вода и сок од лимон

Оваа техника, пошироко позната како „шеќер“, е популарна поради нејзината способност да го ублажи растот на косата, што значи дека постепено ќе имате помалку коса за што треба да се грижите секогаш кога ќе ја повторите постапката.

Измешајте ја смесата во тенџерето, ставете ја на шпоретот и оставете да зоврие бавно. Промешајте и проверете дали смесата не изгори или не се лепи во тенџерето. Конечниот производ треба да има златна боја. Оставете да се олади пред употреба.

Добиената паста можете да ја користите за многу области на телото, вклучувајќи го и лицето. Постапката се препорачува да се повторува на секои 4-6 недели.

Папаја и млеко

Папајата содржи папаин, ензим кој може да ги прошири фоликулите на косата и да направи косата да паѓа природно. Покрај тоа, млечната киселина во млекото го отстранува епидермисот (надворешниот слој на кожата), оставајќи помазен и посветол тен.

Едноставно измешајте папаја со млеко за да направите густа паста и потоа нанесете ја на лицето. Масирајте го во кожата, оставете го да стои околу 15 минути, а потоа исплакнете го. Повторувајте ја постапката еднаш неделно.

Јајце, шеќер и пченкарно брашно

Ако ги измешате овие состојки во сад, ќе можете да создадете ефективна пилинг-маска за отстранување на влакна. Белките од јајца тука се многу важни затоа што ќе го подобрат тонот на кожата и ќе создадат тенок филм на лицето што помага во процесот на депилација.

Чај од нане

Се покажа дека чајот од нане е ефикасен како антиандроген елемент за благ хирзутизам, што значи дека може целосно да помогне во отстранување на несаканите влакна на лицето. Пијте го двапати на ден и ќе можете да ги балансирате хормоните и да го намалите растот на несаканата коса.

Јачмен, сок од лимета и млеко

Додека сокот од вар ќе ги затегне порите на вашата кожа, јачменот ќе ја ексфолира кожата и ќе ја исчисти несаканата коса на лицето, забавувајќи го нејзиниот раст. Исто така, кожата постепено омекнува.

Портокал и лимон

Откако ќе добиете густа паста со овие две состојки, ќе можете да ја избелите косата и да направите пилинг за кожа. Кората од портокал има својства кои ја хидрираат кожата, помагајќи и на кожата да свети – може дури и да ги ублажи акните и лузните.

Куркума, брашно, сол и млеко

Луѓето во Индија долго време користеле куркума за отстранување на вишокот влакна. Оваа состојка има антисептички и антибактериски својства, што значи дека може да ја заштити кожата за време на процесот на отстранување.

Кога додавате сол, млеко и брашно во куркумата, можете да претворите сè во мазна паста и да нанесете на целните области. Нежно тријте пет минути, почекајте да се исуши и по десет минути можете да исплакнете. Повторувајте ја постапката еднаш неделно.

Сурова папаја, куркума, брашно и алое вера

Алое вера може да ве заштити од оштетување на кожата со УВ и гама зрачење, а неговиот гел има навлажнувачки и анти-стареењето својства кои можат да помогнат во процесот на отстранување на влакна.

Кога мешате гел од алое вера со сите други состојки, имате совршена паста за вашето лице. Нанесете и оставете да делува 20 минути пред да исплакнете сè. Повторете ја постапката три до четири пати неделно.